Sida 1 av 2

Info om V 70 på Blocket

Postat: mån 22 jun 2020, 02:01
av PetePetrol
Ja, jag vet att jag är tjatig med alla mina trådar :-)))

Någon som vet något om denna? Har ju legat ute ett tag. Kan ju vara lådan som inte är helt ok...
Tycker ni att priset ligger på en bra nivå?

lighttps://www.blocket.se/annons/stockholm/volvo_v ... c/90001226

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: mån 22 jun 2020, 19:07
av 144
Ett tips är att prata med en tidigare ägare, han/hon har ingen anledning att ljuga om bilens skick.
Jag var själv intresserad av en Golf mk3 så jag ringde förr-förra ägaren som glatt berättade hur han hade lurat besiktningen genom att koppla ihop ABS-lampan med oljetryckslampan.

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: mån 22 jun 2020, 21:16
av sicnarf
Och den blev du lycklig ägare till sedan?

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: tis 23 jun 2020, 21:43
av 144
sicnarf skrev:Och den blev du lycklig ägare till sedan?
Det var en VR6:a så jag var lite sugen på att köpa den och sätta motorn och lådan i min mk2:a men jag la ner planen för så mycket fritid har jag inte.

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: tis 23 jun 2020, 22:16
av DoktorJon
PetePetrol skrev:Ja, jag vet att jag är tjatig med alla mina trådar :-)))

Någon som vet något om denna? Har ju legat ute ett tag. Kan ju vara lådan som inte är helt ok...
Tycker ni att priset ligger på en bra nivå?

lighttps://www.blocket.se/annons/stockholm/volvo_v ... c/90001226
Det är ju inget fyndpris direkt så det är inte konstigt att den har legat ute länge. Jag vet inget om den men den kan säkert vara helt OK. De flesta är ju ute efter V70s i 15k-klassen.

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: ons 24 jun 2020, 10:31
av PetePetrol
Nej, och det finns ju flera V70 på Blocket som är riktiga hyllvärmare hos bilhandlarna. Vad sliter mest på bilen; antal år eller antal mil? Vissa exemplar har en mätarställning på över 30 000 mil och många har knappt bytt några delar alls, medan en som rullat lite över 20 000 mil kan ha kostat på åtskilligt i reparationer. . Min bilmek har ett bra exempel; 2 systrar som har varsin S 70 av samma årsmodell med ungefär samma körsträcka.De köpte bilarna nya. Den ena bilen har dom haft inne ett flertal gånger och åtgärdat rena fel, medan den andra bilen enbart är servad och aldrig reparerad. Lite intressant...

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: ons 24 jun 2020, 11:23
av DoktorJon
Ja det är ju svårt att avgöra det där. Jag personligen drar mig lite för att köpa bilar som gått 18-25000 mil om inte många delar är bytta, för där börjar det behöva bytas ut lite.
Hade en BMW förut jag köpte vid 28000 mil och sålde 2,5 år senare på 31500 mil och bytte inget förutom olja och filter. Så man kan ju ha tur. Men på den bilen hade ganska mycket bytts ut vid 20-25' mil.

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: tor 25 jun 2020, 14:19
av MickeM
DoktorJon skrev: ons 24 jun 2020, 11:23 Jag personligen drar mig lite för att köpa bilar som gått 18-25000 mil om inte många delar är bytta, för där börjar det behöva bytas ut lite.
Det stämmer riktigt bra, men ändå väljer de flesta hellre en med 19k mil till betydligt högre pris än en med 26k mil.

Men, bilköp handlar om tur, när man sorterat bort dom största fällorna.
Otur, och det går åt skogen oavsett.

Så fastnar man för en bil utan fällorna man håller utkik efter, så ska man slå till.
Det går inte att helgardera.

En sak att ha koll på utom själva "hårdvaran" (bilen)är väl om det är skulder osv.
Följer inte tom parkeringsböter med bilen numera? Helt idiotiskt.

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: tor 25 jun 2020, 14:40
av sicnarf
Du har fel för en gångs skull, MickeM. Kolla vad transportstyrelsen skriver: Vem är egentligen betalningsskyldig?
Generellt gäller att den som har varit noterad i vägtrafikregistret som ägare till fordonet när en skatt eller avgift uppkommit alltid är betalningsskyldig. Det förändras inte om fordonet byter ägare.

Re: Info om V 70 på Blocket

Postat: tor 25 jun 2020, 14:42
av Lövet
sicnarf skrev:Du har fel för en gångs skull, MickeM. Kolla vad transportstyrelsen skriver: Vem är egentligen betalningsskyldig?
Generellt gäller att den som har varit noterad i vägtrafikregistret som ägare till fordonet när en skatt eller avgift uppkommit alltid är betalningsskyldig. Det förändras inte om fordonet byter ägare.
Det skiljer beroende på typ av skuld. Vissa skulder är personliga andra sitter i bilen. Så MickeM har till hälften rätt. Jag tycker dock Transportstyrelsens egen förklaring är luddig. Man pratar först om att de följer bilen, sen i sista stycker skriver man att ägaren är ansvarig :-/ https://www.transportstyrelsen.se/sv/va ... e-skulder/