Sida 1 av 1

Pysljud vid inbromsning.

Postat: fre 17 apr 2020, 08:38
av JHW62
När jag bromsar hårt så "pyser" det nere vid bromspedalen, något som är trasigt?
V70 2.5T -04.

Re: Pysljud vid inbromsning.

Postat: fre 17 apr 2020, 11:01
av halvgute57
Troligtvis har du ett läckage i bromsförstärkaren, inte ovanligt.. :-(

Re: Pysljud vid inbromsning.

Postat: fre 17 apr 2020, 14:00
av Jazzy
Troligtvis som halvgute57 säger. Och har du det och måste byta så köp en ny från Tyskland eller nåt. Rekommenderar inre att köpa en begagnad.

Re: Pysljud vid inbromsning.

Postat: lör 18 apr 2020, 12:40
av Erik Å
Bromsservot suger faktiskt in luft från kupesidan när man bromsar, det är så servot fungerar. Men jag har själv inte hört något direkt pysande..
Håller man pedalen nere en stund så borde det i alla fall sluta när tryckutjämningen är klar. Fortsätter det så måste det vara en läcka..
viewtopic.php?f=3&t=154547&p=1367420

Re: Pysljud vid inbromsning.

Postat: sön 19 apr 2020, 07:30
av Jonas_latt
Lyssna nere vid broms pedalen. Om det låter där så finns en tärning, damask. Som jag förstod gick inte denna att köpa. Så man fick köpa en ny bromscylinder.

Jag tog en på skroten och tryckte dit. Tog kanske 15 minuter. Kostade 20kr.

Re: Pysljud vid inbromsning.

Postat: sön 19 apr 2020, 09:42
av MickeM
Erik Å skrev: lör 18 apr 2020, 12:40 Bromsservot suger faktiskt in luft från kupesidan när man bromsar, det är så servot fungerar. Men jag har själv inte hört något direkt pysande..
Håller man pedalen nere en stund så borde det i alla fall sluta när tryckutjämningen är klar. Fortsätter det så måste det vara en läcka..
viewtopic.php?f=3&t=154547&p=1367420
Precis så fungerar det.
Det är därför man kan höra ett "pys" medan pedalen trycks ner, (i tyst miljö) men ska givetvis sluta så fort pedalen inte rör sig mera.
Nedtryckt eller ej.
(Bromsa några gånger med avstängd motor, så hör ni pyset avta för varje pedaltryck)

"Vanligaste" felet på dessa bromsservon är att det pyser med pedalen uppe. Dvs hela tiden med motor igång.
(Inte jättevanligt, men förekommer)

Några har lyckats med fett som hjälper/smörjer tätningarna, och ska sedan ha fungerat "bilen ut".
Dvs några år, i alla fall.

Men är bilen helt ok, och planeras ha åratal av användande kvar, är det seriösa att byta servo, givetvis. Och pyser det med nedtryckt pedal, är det nog enda raka att byta.