Sida 1 av 1

XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: tor 06 feb 2020, 21:14
av decimus08
Hej!

Har en XC90, D3 årsmodell 2012, och problem med klimatanläggningen egentligen. Bilen har rullat snart 30 000.

*Första gången dog den helt random. Hoppa igång igen när jag stängde förardörren. Detta ca 4-5 veckor sedan.

* För Ca 2 veckor sen servades bilen med basservice. Varpå en veckan efter tändes ”motorsystem service erfordras”. Inga symptom på något uppenbart fel.

*Var in och fel sökte igår. Felkoderna gav ingen direkt ledtråd till problemet enligt verkstaden.

*Idag tändes samma meddelande igen. Bokade tid för vidare felsökning.

*Därefter idag så dog klimatanläggning igen. Exakt likadant som första gången. Stängde förardörren och den hoppade igång igen. Senare var den helt död igen. Hoppade igång vid fullt rattutslag vänster. Därefter värmer den dåligt, något dåligt drag på luften med. Men kylan verkar funka som den ska. (När klimatanläggning funkar såklart).

Någon som har en idé om vad som stökar i grund och botten? Vet ej om dessa två saker är relevanta tillsammans. Därav skriver jag upp allt.

Tacksam för svar :)

EDIT 1 Samma sak nu igen när jag var iväg. Klimatanläggningen är död. MEN hoppar igång om jag slår igen dörren tillräckligt hårt.

EDIT 2 Nålen för motortemperatur går upp till mitten/rakt upp precis som vanligt.

Re: XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: fre 07 feb 2020, 17:51
av MickeM
Glappkontakt är ju uppenbart.
Att hitta det, blir desto svårare.

Re: XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: fre 07 feb 2020, 22:08
av decimus08
Totalt igen satt kupefilter var förhoppningsvis svaret . Möjligtvis med tillsammans med en kupemotor som håller på att ge upp. Återstår att se.

Tydligen ingick inte byte av kupefilter i service intervallen vid senaste servicen.

Re: XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: lör 08 feb 2020, 10:32
av MickeM
Hur skulle tätt kupefilter göra så hela klimatpanelen dör?
Svaret är: Det kan det inte.

Eller så är beskrivningen "Klimatanläggningen död" helt felaktig/vilseledande.

Re: XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: lör 08 feb 2020, 13:29
av frippe64
Det framgår inte vad problemet är, men om det är kupéfläkten som inte går så kolla kolen i den om dom kärvar eller är slitna.

Ang. ”motorsystem service erfordras”, skriv ut vilka felkoder du har.

Re: XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: sön 09 feb 2020, 11:36
av decimus08
MickeM skrev: lör 08 feb 2020, 10:32 Hur skulle tätt kupefilter göra så hela klimatpanelen dör?
Svaret är: Det kan det inte.

Eller så är beskrivningen "Klimatanläggningen död" helt felaktig/vilseledande.
Det kom ingen luften och gav ingen tendens till att det skulle komma luft heller. Därav kändes den ”död”. Att det är nått med motorn är nog rätt troligt med. Återstår att se hur länge den går. Funkat klockrent sen filter byte nu två dagar iaf.

Re: XC90 klimatanläggningsproblem

Postat: sön 09 feb 2020, 11:38
av decimus08
frippe64 skrev: lör 08 feb 2020, 13:29 Det framgår inte vad problemet är, men om det är kupéfläkten som inte går så kolla kolen i den om dom kärvar eller är slitna.

Ang. ”motorsystem service erfordras”, skriv ut vilka felkoder du har.
Ska felsökas imorgon. Får återkomma med de!