Sida 1 av 1

Min v70 kopplar inte upp till VIDA/DICE

Postat: tis 05 feb 2019, 19:52
av DNA117
Tjenare nu har jag fått en riktig nagelbitare på halsen. Motorlampan kommer och går så hörde att jag att en vän hade VIDA/DICE så jag åkte dit för att kolla felkoder men inte fan gick de. VIDA/DICE börjar lysa med två lampor mer än så händer inte. Tips på saker jag kan kolla?
Kolla alla säkringar i hela bilen kolla alla relaterade kablar. Såklart är där ström på batteriet som laddas när datorn kopplas på.

Re: Min v70 kopplar inte upp till VIDA/DICE

Postat: tis 05 feb 2019, 22:26
av jaun
Tjohej, när det har strulat för mig så har det alltid hoppat igång till sist. Om din kompis DICE blinkar och har sig när den är inkopplad kan jag tycka att den borde vara aktiv och fått kontakt, men jag är inte så värst insatt, även om jag har en själv. Används samma dator? Kan VIDA koppla upp mot DICE men hittar inte bilen? Provat knappa in VIN? Kör ni via en virtuell maskin i VMWare? Kolla så host-operativet har släppt enheten in till maskinen under VM -> Removable Devices eller återställning av image?

Re: Min v70 kopplar inte upp till VIDA/DICE

Postat: tis 05 feb 2019, 22:35
av DNA117
Polaren testade alla möjliga olika saker med datorn under tiden jag kollade säkringar och kablar. Samma dator används, tydligen händer ingenting när den kopplas in mer än de två gröna lamporna lyser. (jag vet tyvärr inte hur det ska se ut)

Re: Min v70 kopplar inte upp till VIDA/DICE

Postat: tis 05 feb 2019, 22:49
av jaun
Googlade lite snabbt och här verkar det finnas beskrivning vad lamporna betyder om man trycker på respektive nummer: http://vidaresources.volvocars.biz/help ... 2e994c.htm

Re: Min v70 kopplar inte upp till VIDA/DICE

Postat: tor 07 feb 2019, 20:02
av Chilly
Prova byt USB port på datorn. Min strulade tills jag bytte port.