Sida 1 av 2
Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: sön 12 aug 2018, 09:30
av Råraksätaren
V70 2005:a, 140 hk motorn, bensinare.
Slangarna hänger löst under bilen. Jag hoppas Bilia har delarna så att slangarna går att få upp?
Tror inte att jag vill åka till en bilskrot och leta delar.
När och om jag får hem delarna, är det då bara att trycka upp slangarna och allt på de rostiga skruvarna?
Add description V70slangar hänger löstCC34.JPG (86.01 KiB) Visad 7133 gånger
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: sön 12 aug 2018, 10:13
av valln
Det är väl bensinslangarna. Då ska det vara ett plastskydd som täcker. Det kan vara knivigt att sätta fast om fästena har rostat sönder.
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: mån 13 aug 2018, 20:17
av Råraksätaren
Bilia hade reservdelen som håller upp slangarna hemma, en plast skena med artikelnummer VO 30 71 62 36. Så nu har jag skenan hemma.
Sonen använder bilen denna vecka, så det blir troligast som tidigast först nästa vecka som jag provar om det går att trycka fast skenan på de rostiga skruvarna. Eventuellt målar jag på rostskyddsmedel på skruvarna och i rännan där slangarna är innan jag försöker trycka fast skenan. Först Biltemas tunnflytande rostskydd 36-2417 och ovanpå detta Biltemas fiberförstärkta rostskyddsmedel 36-2431 som jag tycker är riktigt bra.
Hade jag haft bilen denna vecka så hade jag nog i alla fall åkt till bilskroten och kollat efter skenan eftersom den var så dyr på Bilia, 769 kr och 50 öre, men nu så har jag inte bilen denna vecka så därför blev det att jag köpte skenan på Bilia för detta som jag tycker dyra pris.
Jag ser att det är tre kanaler i skenan, men bara två slangar, hoppas att jag fattar i vilka av kanalerna slangarna ska sitta.
Troligen lossade den gamla skenan för ett antal veckor sedan när en sten slog i underredet, såg det här med slangarna först i fredags eftermiddag.
Add description Skena.jpg (80.56 KiB) Visad 7014 gånger
Add description VO nummer.jpg (85.13 KiB) Visad 7014 gånger
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: mån 13 aug 2018, 22:38
av Jeppe940
Skenan är lätt att trycka på plats, du ser hur slangarna ska ligga när du är under bilen. När min släppte så läste jag mig till att det är plastclipsen som är boven, de blir spröda och släpper. Så jag gjorde ingenting åt skruvarna i golvet utan tryckte bara upp skenan och den satte sig fint.
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: tis 14 aug 2018, 18:52
av Råraksätaren
Tack för tippsen.
Om nu plastclipsen blir spröda när de blir gamla, så kanske det var bra att jag har en ny skena med nya clips trots kostnaden. Gamla clips från bilskroten blir kanske för spröda och har svårt att hålla skenan uppe om jag fattar det hela rätt.
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: sön 09 sep 2018, 14:44
av Råraksätaren
V70, 2005,a, 140 HK motorn bensinare.
Nu så är slangarnas plastskydd, plastplatta ditsatt under bilen och området under plastskyddet behandlat med Biltemas fiberförstärkta rostskyddsmedel 36-2431.
Jag hoppas att plastskyddet kommer att hänga kvar på skruvarna länge.
Det verkar som plastskyddet har kladdat fast bra i underredsmassan eftersom jag lät den torka cirka en vecka innan jag tryckte fast plastskyddet.
Vänliga hälsningar
Råraksätaren
Add description PlastplattaCC33.JPG (79.52 KiB) Visad 6821 gånger
Add description UnderredsmassaCC33.JPG (55.49 KiB) Visad 6821 gånger
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: lör 26 jun 2021, 20:35
av Christer1974
Är den 2 delad? Eller ser det bara så ut på bilden?
Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: tis 29 jun 2021, 04:23
av Libbe
-Jag tog lite Gängtejp......
Virade runt lite på skruvarna,så dom blev lite tjocka! Tryckte dit hela paketet.....
ALDRIG suttit så bra!

Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: ons 30 jun 2021, 09:33
av tewo22
Finns det någon billigare lösning än denna plastkåpa för 700kr? Hörde om buntband, men jag kan inte riktigt förstå hur det ska fungera mot ett par skruvar

Re: Slangarna hänger löst under bilen.
Postat: ons 30 jun 2021, 20:33
av sicnarf
Borra hål i skruven, alt limma eller bind fast en ögla i den. Trä i ett buntband och runt slangarna och höll fast dem. Min lösning har funkat i 2 år. Man ska vara påhittig.