Sida 1 av 1
luftfilter s60 - s80
Postat: tor 01 feb 2007, 18:19
av Statsminister
Passar det att använda ett luftfilter till s80 i en s60? Det är lite större men verkar som att det går att "tvinga" i det på s60? Anledningen till att jag frågar är att jag fick med ett sportluftfilter till s80 när jag köpte en KCR box och är lite sugen på att skicka i det i min s60
Postat: fre 02 feb 2007, 17:22
av jbl
Det borde vara samma om det är till ett likadant motor alternativ. Men det kanske kan skilja mellan årsmodell. Jag skulle inte tvinga i nåt för då är det risk för att det går sönder. Antingen filtret eller plasten till boxen.
Leta regnr och kolla med mekonomen.
Postat: fre 02 feb 2007, 17:39
av CarMan
jbl skrev:Det borde vara samma om det är till ett likadant motor alternativ. Men det kanske kan skilja mellan årsmodell. Jag skulle inte tvinga i nåt för då är det risk för att det går sönder. Antingen filtret eller plasten till boxen.
Leta regnr och kolla med mekonomen.
det är itne samma o det har inte med motorerna o göra utan att det är olika luftrenare på S60 & s80
Postat: fre 02 feb 2007, 18:41
av Statsminister
Båda bilarna i detta fallet har D5an på 163 hk. Såg nu att filtret är några mm större, men väldigt tjock och mjuk gummikant så det verkar inte vara några problem att skicka i det!