Sida 1 av 1

Byta klima. Problem

Postat: tor 19 jul 2018, 00:21
av badruby
Hej

Undrar om någon har någon vettig input till problemet på min Volvo.

Klimatanläggningen slocknade plötsligt. Köpte en begagnad och bytte denna. Nu helt plötsligt så fungerar i princip bara fläkten. Ingen ac. Ingen av de andra knapparna funkar. När jag läser ut bilen med Volvo vida så får jag följande felkoder.

Bild

Re: Byta klima. Problem

Postat: tor 19 jul 2018, 00:21
av badruby

Re: Byta klima. Problem

Postat: tor 19 jul 2018, 07:46
av johnnype
Du köpte en CCM som har suttit i en annan årsmodell helt enkelt. Om du kollar 10:de tecknet i din bils VIN och sedan skaffar en CCM från en bil med samma siffra så fungerar det bättre!

Annars får du åka in till en Volvo verkstad och hoppas på att de kan uppdatera mjukvaran i CCM.

Re: Byta klima. Problem

Postat: tor 19 jul 2018, 11:16
av badruby
Okej. Så du är säker på detta? De kunde uppdatera för 1250kr. Men eftersom att de finns att hitta för ett par 100 lappar så kan det ju vara värt ett försök

Re: Byta klima. Problem

Postat: fre 20 jul 2018, 09:53
av Någonting
Om det är någon som kan Volvos elektronik så är det johnnype, skulle tro att det är snudd på omöjligt att hitta en Volvo-mekaniker som kan mer än honom. :-)