Sida 1 av 1

Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: ons 29 nov 2017, 14:53
av Linjen
Köpte en ny lampa till instrumentbelysningen, hos Bilia, i stället för den som slocknat.
Det är den som sitter mellan varv-och hastighetsmätaren i ovankant. Blev lite fundersam, den som jag köpte har klarglas, filuren på Bilia visste inte om den ska ha grön strumpa eller om plasten i instrumenthuset gör skenet grönt. Någon som vet och kan berätta innan jag sätter igång och river?

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: ons 29 nov 2017, 15:21
av andersuw
Enligt den här bilden är det ingen "strumpa" på lampan.

http://mspired.se/DIM01.jpg

De lampor på andra ställen i bilen som har "strumpa" har för övrigt en blå snarare än grön sådan. Gult + Blått = Grönt. ;-)

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: ons 29 nov 2017, 16:33
av Linjen
Verkar som att jag fått fel lampjäkel ändå. Ser ju ut som om jag ska ha den större modellen som syns i mitten ovanför "högtalaren". Vet du vad det är för lampa? (storlek, watt) Vet jag vad det är för någon så har kanske Mekonomen har någon som passar.
/Linjen

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: ons 29 nov 2017, 16:47
av andersuw
Nej tyvärr har jag inte koll på vilken sockel eller wattstyrka det handlar om. Och Volvos reservdelsförteckning (som jag har tillgång till) brukar inte berätta sådana saker heller. Det brukar bara stå "lampa" e.dyl. plus ett artikelnummer och en sprängskiss som talar om vilken lampa som åsyftas.

Bäst är väl att åka tillbaka till Volvo ÅF och be dem plocka fram den andra, rätta lampan, åt dig. Vet av erfarenhet att de inte är pigga på att ta tillbaka just lampor om det blivit tokigt. Men förutsatt att du klargjort för den du hade att göra med exakt vilken lampa det handlade om men ändå inte fått rätt borde det ju ändå fungera. Då är det ju ÅF och inte du som gjort fel.

Att hitta exakt samma lampa någon annanstans kan vara lite marigt, inte bara därför att det kan vara problem att få fram specen på lampan utan också därför att Volvo ibland kör med "speciallampor", t.ex. lite annan wattstyrka än den/dem som annars normalt förekommer för sockeln ifråga. Och om det inte är helt rätt styrka kan det hela se lite tokigt ut.

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: tor 30 nov 2017, 10:33
av Linjen
Tack andersuw! Ny lampa hämtas idag på Bilia, de tyckte det var pinsamt att de inte hade bättre koll. Beställde även gröna dioder till ECC:n från Diodhuset. Ska bli snyggt att få det gröna ljuset där i stället för det vita 70-talsljuset som lyser där nu. Ska kika runt lite hur man enklast plockar ut ECC:n och instrumenthuset. Må väl!
/Linjen

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: tor 30 nov 2017, 15:45
av andersuw
Vill inte måla fan på väggen men vill ändå varna för att det kan bli knepigt att få dioderna att fungera i ECCn. Belysningen i ECCn förutsätter att ljusspridningen i alla riktningar är lika jämn som från en glödlampa och få dioder klarar det kravet. Dessutom finns det två olika lamptyper i ECCn. De har samma sockel men olika ljusstyrka och vill man få jämn belysning i ECCn måste man alltså också ha dioder med två olika ljusstyrkor. Slutligen misstänker jag att det kan vara svårt att få till en grön ton med dioderna som exakt matchar den gröna tonen i övrig belysning.

Om du nu uppfattar ljuset i ECCn som lite vitt snarare än grönt kan det bero på att lamporna är gamla. De blir då sotiga på insidan och ljuset så gult att den blå strumpa de har inte räcker till för att ge ljuset den gröna ton det är tänkt att ha. De lampor man kan köpa som reservdelar hos Volvo är dyra. Man får betala runt 400 kr för en uppsättning. Att Volvo kan ta så mycket betalt beror bland annat på att det är svårt att hitta lampor med exakt samma ljusstyrka någon annanstans.

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: tor 30 nov 2017, 16:06
av Linjen
Jag provar med dioderna, kanske inte blir helt som original men förmodligen snyggare än det vita pinketrista ljuset.
Såg på en beskrivning här i forumet att det är 2 lampor med annan watt än de 4 övriga men jag provar och ser.
En uppsättning originallampor kostar strax under 600 lusidorer på Bilia.
Dioderna kostade en bit under 200 så det är inte en katastrof om jag ruttnar på dem och vill byta till lampor igen.

Re: Glödlamporna i instrumenthuset

Postat: tor 30 nov 2017, 16:12
av andersuw
Visst. Försöka duger. Och ja det stämmer att det är två lampor av en typ (vit sockel, lite svagare) och fyra av en annan (grå sockel, lite starkare). Vill minnas att det är de lite starkare som är mariga att hitta någon annanstans än hos Volvo.