Sida 1 av 3
MIN S60 2.5t 04:a IMMAR
Postat: lör 06 jan 2007, 13:18
av Ampy
Hej jag har stora problem har testat det mässta har varit nere hos Volvo och dem har kollat så allt funnkar och det gör det men det immar i alla fall på sidobakrutor blir det som bastu känns som att lufften som kommer in i kupen drar inte ut, så det blir som en Bastu bra drygt någon som känner till detta problem har hört talas om dränering men vad finns det mer. !!
TACK
Postat: lör 06 jan 2007, 14:55
av CarMan
dreneringen till ac:n sitter under mittkonsollen "vid fötterna"
ut luften ska gå via luckor i skuffen på sidorna om du öppnar där man byter lampor.
står det vatten under golvmattan (inte gummimattan)
har du tvättat rutorna?
när händer detta?
hur står reglagen på ecc:n
Imma...
Postat: lör 06 jan 2007, 15:26
av turbomart
Min sambo har en Skoda Fabia -06. Den är konstant immig.
Visade sig att det var en tätning i dörrarna som var felaktig, vilket ledde till att regnvatten rann in i bilen och sögs upp av mattorna. Tätningen är nu åtgärdad på garanti. Den stog med avfuktare över natten på verkstaden. Dock är den fortfarande immig.
Jag har en digital väderstation med hygrometer. Den har 4 kanaler. En kanal mäter värden vid "basstationen" och till de 3 andra kanalerna kan man koppla trådlösa givare som mäter temp och fukt. Inga avancerade grejer utan en sån som kan köpas på en vanlig järnhandlare.
Jag funderar på att ställa bassationen i min V70 (som inte är immig) och den trådlösa givaren i Fabian. Sedan kan man ju jämföra fuktnivåerna...
Jag kör i princip alltid min ECC i Auto. Det hjälper väl till att hålla fukten på ett minimum.
Löser kanske inte ditt problem, men du kan ju iaf konstatera om du har fukt i bilen. Fuktiga eller blöta mattor borde vara utmärkt grogrund för rost på sikt.
Postat: lör 06 jan 2007, 15:32
av _Rick_
Ställ in en torrboll i Skodan och kanske en i V70n? Eller så kanske du skall köra en kupévärmare på den höga effekten ett tag. Så kupén får bli varm och torka ut.
Postat: lör 06 jan 2007, 15:36
av CarMan
_Rick_ skrev:Ställ in en torrboll i Skodan och kanske en i V70n? Eller så kanske du skall köra en kupévärmare på den höga effekten ett tag. Så kupén får bli varm och torka ut.
om en drenering inte fungerar, så kan bilen innehålla 20 liter vaten. hur mycke suger en torboll upp?
Postat: lör 06 jan 2007, 15:38
av _Rick_
carman: hehe. iofs :) men man kanske får använda en stor torrboll ;)
Men självklart har du rätt. Om batteriet laddar ur sig så hjälper det att ladda batteriet i tid och otid. Man får fixa felet som gör att batteriet laddar ur sig.
Men om det bara är 'säsongens fukt' som gör att bilen är 'sur' så får man torka ur den. Inte om man har läckage eller dyl
Re: MIN S60 2.5t 04:a IMMAR
Postat: lör 06 jan 2007, 18:06
av Frigge
Ampy skrev:Hej jag har stora problem har testat det mässta har varit nere hos Volvo och dem har kollat så allt funnkar och det gör det men det immar i alla fall på sidobakrutor blir det som bastu känns som att lufften som kommer in i kupen drar inte ut, så det blir som en Bastu bra drygt någon som känner till detta problem har hört talas om dränering men vad finns det mer. !!
TACK
Kolla om mattorna är fuktiga/blöta. Är dom inte det så gör rent vindrutan ordentligt. Instrumentbrädan avger en del skit som ger smog på rutorna.
För att komma till rätta med det räcker det med att rengöra vindrutan. Det är HELT normalt att Instrumenbrädan avger en del skit, det försvinner med tiden :lol:
Postat: lör 06 jan 2007, 19:05
av jbl
Japp jag har varit med om detsamma på min 03:a. Torkar rutorna var tredje månad med fönsterputs och microfiberduk.
Postat: lör 06 jan 2007, 19:07
av Ampy
Ja grabbar jag va nysst ti garage där står den satans bilen varmgarage, jag har lyfft upp och kollat unnder mattorna och det är inte fuktigt ens men det blir ju bra om man har fullt ös på flektarna på vindrutan men bakruter blir hellt immiga och det blir som bastu vatten på sidobak rutorna finns det någon sätt att drännera bakdelen utav bilen eller är det bara fram.
Postat: lör 06 jan 2007, 19:13
av JK24T
Fönserputs typ Turtle i sprayburk, rengör bra men formligen drar åt sig imma och fukt... bara en tanke om det nu inte läcker vill säga..
- Johan