Sida 1 av 1

Kan inte öppna bakluckan med handen, varför?

Postat: fre 24 mar 2017, 19:25
av Robbeee
Hej alla glada och mindre glada :)

Idag när jag skulle öppna min baklucka så fungerade det inte med handen utan fick ta nyckeln eller dosan för att öppna bakluckan. Varför? Har fungerat klockrent att öppna med handen. Jag har en Volvo S60 -04a. Kan jag ha kommit åt någon knapp innifrån? Läste nått om detta i manualen men jag har inte en sån knapp i min bil som den som visades där :/ Men det är precis så som det beskriver. Bild på vad jag menar

http://www.ladda-upp.com/bilder/86959/s60darn

men som sagt var så har jag ingen sån knapp i min s60, är det konstigt? Nån som vet hur jag ska lösa detta problem, om nått pajjat?

MvH Robert :)

Re: Kan inte öppna bakluckan med handen, varför?

Postat: fre 24 mar 2017, 20:01
av Exyzäta
Har du kommit åt knappen på vänster armstöd, den som låser alla dörrar? Om så är fallet så kan du ju fortfarande öppna förardörren med handtaget inifrån men bakluckan är då låst tills du åter öppnar med lås/låsupp knappen på armstödet. Så är det på min s60-03

Re: Kan inte öppna bakluckan med handen, varför?

Postat: fre 24 mar 2017, 22:22
av Robbeee
Exyzäta skrev:Har du kommit åt knappen på vänster armstöd, den som låser alla dörrar? Om så är fallet så kan du ju fortfarande öppna förardörren med handtaget inifrån men bakluckan är då låst tills du åter öppnar med lås/låsupp knappen på armstödet. Så är det på min s60-03
Nee, testat trycka på den fram och tillbaka men hjälper inte :/ Kan nått ha att göra med att jag bytt spollamporna vid fötterna till LED, enda jag kan tänka mig gjort detta.

Re: Kan inte öppna bakluckan med handen, varför?

Postat: lör 25 mar 2017, 09:08
av LaRy
Min gissning är att micro-switchen bakom knappen på bakluckan gått sönder. Den är ganska utsatt för väta m.m. och är definitivt ingen hightech. På min S80 med en liknande lösning var det mycket fuktigt i det utrymmet, vilket ledde till motsatsen, att bakluckan kunde sätta igång och öppna gång på gång.