Sida 1 av 1
V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 19:17
av KisaBe
Jag har läst här i gruppen att det finns fler än jag som får dålig eller ingen värme i kupén och som liksom jag läst ut felkoder och får CCM-0040 som enligt felkodlistan avser Luftkvalitésensor. Det finns tyvärr här i gruppen olika svar på vilken det är men jag har pratat med tekniker på Volvo som menar att den har inget med temperaturen att göra utan den styr recirkulationen av luften i kupén. Jag har frågat samma tekniker om vad som kan vara felet då trots att felkoden pekar ut den givaren. Han menar då att vanligast är att värmepaketet har beckat igen och att det är det som ska bytas. Vilket jag då inte tror på eftersom att det kommer värme ibland, dock inte med full effekt. Jag vill ju inte göra några chansbyten och jag vill ju inte lämna till verkstad och att man där gör chansbyten som jag sedan får betala. Kan någon vis person här i gruppen säga att exakt den här detaljen ska du byta så fungerar det sedan? Själv börjar jag tro att det är givaren som sitter under radioenheten bakom det lilla gallret som är trasig. Har dammsugit och blåst lite lätt genom det men det blev ingen skillnad. Jag har för mig sedan en tid när jag hade en 850 att det ska blåsa en lätt luftström ur det gallret?
Re: V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 20:57
av Ceska
Tyvärr så tror inte att folk kan trolla här och säga exakt vad som felet är. Du har nämt redan några möjliga orsaker och jag kan tilläga spjället som styr flöden över värmeelement eller kylelement och dess tempgivarna.
Re: V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 21:02
av andersuw
Volvoteknikern har rätt ifråga om CCM-0040 och luftkvalitetssensorn. Felkoden betyder att det är fel på den sensorn och det den i sin tur styr är luftintaget till kupén, som tillfälligt stängs om sensorn känner att luften utanför bilen håller dålig kvalitet i vissa avseenden. Men att sensorn är trasig kan knappast förklara att du har dålig värme i bilen.
Var felet på värmen istället sitter är svårt att säga men du har rätt när du pekar på givaren för innertemperatur med tillhörande fläkt som en bland flera tänkbara misstänkta. Det kan bli dammigt inne i det hål på klimatpanelen där givaren sitter så att fläkten får svårt att röra sig. Då blir det varmare där inne än det är i kupén vilket i sin tur gör att systemet släpper på för lite värme. Om det är där knuten sitter kan du enkelt avgöra genom att låta Volvo läsa av värdet på den givaren för att kolla om det stämmer med hur varmt det faktiskt är i kupén. Detta är också något du kan göra själv genom att skaffa dig en läsare med vars hjälp du kan se sådana värden. Är inte helt säker men tror det kan räcka med en ELM327-kopia e.dyl.
När det gäller luftkvalitetssensorn finns ett mektips på byte av den sensorn här om du är intresserad:
http://www.svxc.se/phpBB2/viewtopic.php?f=25&t=19018
OBS att du måste vara inloggad på svxc.se för att läsa det men det tar ju inte lång tid att regga sig där om du inte redan är det. OBS också att mektipset avser en 02:a som kan ha annat artikelnummer för sensorn än det du behöver. Men i övrigt är det sannolikt inga skillnader av betydelse.
Re: V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 21:12
av Nelsson
Om du ställer tempen på max så ska det inte spela någon roll om givaren fungerar eller ej, ska blåsa varmt då. Du kan också testa om det blir varmare om du håller motorn på 4-5000rpm. Får du mer värme då tyder det på dåligt flöde i värmepaketet, vilket är vanligt på dessa bilar. Spec om man också haft fel glykol i bilen.
Skickat från min Nexus 5X via Tapatalk
Re: V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 21:15
av SBergdahl
Går det verkligen att ha fel glykol? Mer än att tio år gammal glykol per definition är fel glykol och att det ska vara en sort och inte en blandning.
Re: V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 22:03
av KisaBe
SBergdahl skrev:Går det verkligen att ha fel glykol? Mer än att tio år gammal glykol per definition är fel glykol och att det ska vara en sort och inte en blandning.
Blanda olika sorters glykol ska man ju inte göra, men för gammal? Då skulle det ju finnas en rekommendation från Volvo att den skulle bytas efter x antal år på en service, men det gör det inte.
Re: V70 D5 -06
Postat: mån 20 mar 2017, 22:08
av SBergdahl
KisaBe skrev:SBergdahl skrev:Går det verkligen att ha fel glykol? Mer än att tio år gammal glykol per definition är fel glykol och att det ska vara en sort och inte en blandning.
Blanda olika sorters glykol ska man ju inte göra, men för gammal? Då skulle det ju finnas en rekommendation från Volvo att den skulle bytas efter x antal år på en service, men det gör det inte.
Det finns ingen rekommendation om växellådsoljan för privatpersoner heller fast tillverkaren av lådan säger annorlunda..
Korrosionsskyddet i glykolen är gjort för att hålla ett par tre år. Därmed inte sagt att det havererar direkt men att värmepaket kan becka igen tyder ju på att någon sorts fällning uppstår i systemet i vissa fall. Jag gissar att kylarvätska som spolar runt fällningar i systemet är synligt grumlig långt innan det faktiskt uppstår problem.
Jag har bytt på mina två senaste bilar och det har inte direkt varit klarblå eller klargrön vätska som runnit ut, snarare gråblå/grågrön.