Sida 1 av 2

*LÖST*Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 13:19
av yeahbuddy
UPPDATERING: Billåsspecialisten/låspunkten i Sundbyberg kan fräsa befintlig nyckel om du har med en, samt göra en ny från grunden
Bild
Ska försöka hålla mig kortfattad. Jag vill konvertera min gamla nyckel till en stilettnyckel/kir/flip key.
Har beställt http://www.ebay.com/itm/390699550770 där blank nyckel ingår.
Har mailat x antal företag i stockholm som säger att dom inte kan slipa en sådan nyckel. Ändå har man läst massa trådar här där folk lämnat in sin gamla med separat larmdosa|nyckel och fått sin nya slipad utan problem.

Så jag vänder mig åter igen till er, känner ni till något låsföretag i stockholmstrakten som har slipat till en KIR-nyckel åt er så den har samma slipning som er gamla nyckel , eller har jag inget annat val än att kontakta Volvo och få en färdig från dem för x antal hundralappar? Då antar jag att den är färdigslipad också, + att jag även måste köpa nyckelkod från dem va?

Tack

Re: Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 13:31
av andersuw
Jag gick till Swesafe i Uppsala och fick mitt nyckelämne slipat för en spottstyver. Borde rimligen inte vara svårare att hitta en firma i Stockholm som klarar det.

Det går att köpa nyckelämne hos Volvo (slipat och kanske också oslipat; jag köpte oslipat när det begav sig). Men då följer de främre plastdelarna och transpondern med och är redan ihopsatta med nyckelbladet. Om du inte vill försöka sprätta upp det hela måste du då också till Volvo för att få nyckeln inprogrammerad. Kanske passar inte heller denna frontdel perfekt ihop med de plastdelar för resten av KIRen som du får med ett "piratskal". Det är nog i det fallet bättre att kombinera med skalet från en begagnad original-KIR. Det var så jag gjorde när jag bytte till KIR för runt åtta år sedan. Fanns inga "piratdelar" till KIR att köpa vid den tidpunkten.

Re: Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 14:40
av HenrikL
andersuw skrev:Jag gick till Swesafe i Uppsala och fick mitt nyckelämne slipat för en spottstyver. Borde rimligen inte vara svårare att hitta en firma i Stockholm som klarar det.
Vad kostade det? När jag anlitat Swesafe i Uppsala har de alltid varit jättedyra.

Re: Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 14:57
av andersuw
Jag betalade en hundralapp för slipning av två nyckelämnen. Men detta var ju ett tag sedan nu. Vet inte vad de tar betalt i nuläget.

Re: Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 16:19
av yeahbuddy
Uppsala är lite långt för mig, som sagt så är det sthlmstrakten som gäller :wink: . Ingen som vet nån? är så trött på att ha en nyckel som ser så kletig och mjuk ut..

Re: Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 16:37
av yeahbuddy
UPPDATERING*LÖST*
Har äntligen fått besked från Billåsspecialisten/låspunkten i Sundbyberg! (B) (D) . Där kan dem fräsa min befintliga OCH göra ny från grund. nu blire fest

Re: *LÖST*Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 17:03
av wissel
Låsfirman i Hökarängen slipade min nyckel, 250 :-. Inga konstigheter alls.

Re: *LÖST*Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 17:06
av andersuw
Ja jag tror nästan vilken nyckelslipare som helst kan fixa detta. Visserligen är nyckeln lite speciell i så måtto att det inre skiktet på bladet är oslipat och bara de yttre skikten slipade. Men jag tror inte det är något större bekymmer.

Re: *LÖST*Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 19:16
av yeahbuddy
wissel skrev:Låsfirman i Hökarängen slipade min nyckel, 250 :-. Inga konstigheter alls.
Jag hörde med dem och dem sa att de endast slipar den om den kommer ifrån en märkesverkstad, vilket gör det hela lite knepigt då min kommer ifrån england. Vilka mer märkesverkstäder kan skaffa oslipad nyckel än bilia?

Bilia ville ha 4500 :-förresten, men då vill de göra hela programmeringen och ny transponder etc.. , dom är roliga dem...

Re: *LÖST*Söker låsföretag i STHLM som slipar gammal nyckel->KIR

Postat: tis 31 jan 2017, 19:17
av yeahbuddy
andersuw skrev:Ja jag tror nästan vilken nyckelslipare som helst kan fixa detta. Visserligen är nyckeln lite speciell i så måtto att det inre skiktet på bladet är oslipat och bara de yttre skikten slipade. Men jag tror inte det är något större bekymmer.
Jag trodde heller inte att det skulle vara några bekymmer, 4 stycken firmor söder om sthlm nekade, antingen för att de inte hade maskinen för det eller för att "volvo kan endast slipa sådana nycklar" .