Sida 1 av 1
Byta värmepaket
Postat: ons 25 jan 2017, 21:41
av farbrornilsson
Hej!
Ska byta värmepaket i bilen V70 D5 -06 då det är mycket dålig värme i bilen.
Är det någon som har någon bra beskrivning? eller andra värdefulla tips inför bytet?
//Johan
Re: Byta värmepaket
Postat: ons 25 jan 2017, 23:29
av v70t4y2000
Börja med att spola ut elementet.
Känn vilken slang som är kallast först..du känner vilken det är på slangarna när du har igång bilen..
Plocka bort de ingående slangarna till elementet i torpedväggen.
Sen tar du en slang o spolar lite lugnt igenom från den kallaste sidan först.
Elementet brukar becka igen så det inte går så mycket varmvatten igenom.
Re: Byta värmepaket
Postat: tor 26 jan 2017, 00:45
av mattsson81
instämmer med v70t4y2000 brukar behöva spolas.
jag brukar dock släppa båda slangarn å spola fram å tillbaks några gånger eller tills det släpper å inte kommer mer gunk ur rören. flödes riktning har jag aldrig tänkt på men kanske har betydelse ?
Re: Byta värmepaket
Postat: tor 26 jan 2017, 02:40
av dieselkenneth
fungerar dieselvärmaren? utan den tar det låååång tid innan det blir varmt i kupen. Har en italien import utan extravärmare. Är det -15 får jag köra minst 15 km (landsväg) innan jag fått upp tempen på motorn (trots blockvärmare minst 2 timmar innan start ), det är först när man kommer in till stan med lite start och stopp vid trafikljus/rondeller som tempmätaren går upp till normalt. Termostaten fungerar perfekt. Morderna dieslar är så effektiva att värmen inte riktigt räcker till och det är mycket vatten som skall värmas i dieslarna 12.5 l.
Re: Byta värmepaket
Postat: tor 26 jan 2017, 07:06
av farbrornilsson
Hej!
Spolade paketet tidigare i vintras och det hjälpte enbart en kort stund, kanske skall spola det mer? Spolade det enbart med vatten då, kanske skall i med något medel och spola med?
Termostaten är bytt straxt innan jul, och dieselvärmaren fungerar som den skall. Så där borde inte problemen ligga.
Re: Byta värmepaket
Postat: tor 26 jan 2017, 10:26
av SBergdahl
Du fick ju loss nån skit då om än tillfälligt. Hur ser resten av kylarvätskan ut då? För den fick du väl byta per automatik när du spolade?
Maskindiskmedel är ju något man hör om ibland men jag vettefan med tanke på hur saker i aluminium ser ut när de varit i diskmaskinen.
Re: Byta värmepaket
Postat: tor 26 jan 2017, 17:25
av farbrornilsson
Resten av kykvätskan ser bra ut, den byttes i samband med termostatbytet.
Kör nog hellre maskindiskmedel än kaustiksoda iaf, vilket jag sett många har gjort.