Sida 1 av 2

V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: tor 25 aug 2016, 18:26
av roas70
Hej på er,

har en V70 -04, 170 HK 2,4, med motorkod B5244S, som går ner kraftigt i tomgången vid frikoppling exempelvis
vid trafikljus och liknande. Vissa gånger går tomgången så lågt att den stannar helt. Detta sker alltså endast när
bilen körs. När bilen står på tomgång så går den hur fint och jämnt som helst. Någon som haft liknande symptom
och vad kan det vara för fel? Kan tillägga att farthållaren inte fungerar på bilen, om nu det kan ha något samband,
och har även en varning om "Motorsystem, service erfordras". Någon idé någon? Tack på förhand!

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: tor 25 aug 2016, 18:38
av SBergdahl
Felkoder borde du ju ha ett gäng då.

Min förra bil hade liknande symptom som försvann vid rengöring av spjället (jättelätt gjort på plats så skadar ju inte som felsökning om inte annat..). Den var automat men lite som du beskriver precis när belastningen försvann från motorn och gärna med broms samtidigt. Stannade dock aldrig och fick aldrig någon felkod på det.

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: tor 25 aug 2016, 20:27
av roas70
Ok, skulle kanske testa det då, men såg en video på det och tyckte det ändå var en del som skulle plockas bort, bl.a kylfläkten, eller det kanske inte behövs? Hur gick du tillväga för att rengöra? Mvh Robert
SBergdahl skrev:Felkoder borde du ju ha ett gäng då.

Min förra bil hade liknande symptom som försvann vid rengöring av spjället (jättelätt gjort på plats så skadar ju inte som felsökning om inte annat..). Den var automat men lite som du beskriver precis när belastningen försvann från motorn och gärna med broms samtidigt. Stannade dock aldrig och fick aldrig någon felkod på det.

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: tor 25 aug 2016, 20:30
av SBergdahl
På sugmotorn räcker det att lossa slangen från luftfilterburken från spjället och vika den åt sidan. Spjället är slangens slutpunkt i andra änden.

Sen petade jag rent det med en trasa med lite bromsrengöring på typ.

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: tor 25 aug 2016, 21:02
av wissel
Passa på att göra rent lite försiktigt på Luftmassemätaren också.
Tacka Gud för att du har en 170 HK motor, allt är lättåtkomligt.

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: fre 26 aug 2016, 00:06
av Schmoyoho
wissel skrev:Tacka Gud för att du har en 170 HK motor, allt är lättåtkomligt.
Allt är relativt :roll: Är det mycket hemskare på t.ex en 2,5T eller?

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: fre 26 aug 2016, 01:02
av olof00
Hej
Skulle kunna tänka mig kopplingslägesgivaren, då funkar inte farthållare och motorsystem meddelade kommer.
Den ger väl värde så att motorn skall parera vid in/urtrampning av kopplingen.

vanligt fel dessutom och lätt att byta själv.
mvh olof

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: fre 26 aug 2016, 06:12
av MickeM
Få felkoder utlästa, i alla fall innan du köper nåt.
Du har uppenbarligen felkoder i ECU.
Även med en billig universal, OBD-läsare är betydligt bättre än att gissa vilt.
Rengöra spjället kan väl iofs ses som en service...
Man ska nog vara lite försiktig.

Det ska jag nog själv ta en titt på, vid nästa service.
Min V70 -05 kan också "dippa" lite i tomgång vid urkoppling mot korsning ibland, men inte alltid.
Det kan vara normalt också, för den har aldrig stannat under de fyra månader jag haft den.
Den är också lite "häftig på gasen" vid start från 0, vilket gör den svår att starta mjukt.
(Jag menar inte kopplingen). Kanske hänger lite ihop med smutsigt spjäll, har jag tänkt.
Den går helt prima annars, och naturligtvis inga lysande lampor eller varningar.

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: fre 26 aug 2016, 06:19
av Vojje
det behöver inte vara så att varningen om motorsystem har något med tomgången att göra...
kan gälla ngt helt annat.
att rengöra är det som gäller...

Re: V70 -04 låg tomgång/stannar ibland vid frikoppling?!

Postat: fre 26 aug 2016, 23:48
av roas70
Alltså, jag måste berätta hur detta har utvecklat sig igår och idag. Helt oväntat blev jag på en gång av med mina problem med tomgången vid frikoppling, farthållaren började fungera igen samt att felmeddelandet om motorservice försvann, och på det så blev motorn också märkbart piggare. Det jag gjorde var att helt enkelt lossade på kontakten till lmm, startade bilen och körde kanske hundra meter. Tyckte inte att bilen gick nämnvärt bättre, snarare tvärtom, och varningslampan för för fel i avgasreningen började lysa, av naturliga skäl. Parkerade och stängde av, och satte dit kontakten igen. Startade åter bilen och märkte ingen dramatisk förändring, men testade heller inte att köra något. Varningslampan för avgasrening lös fortfarande, och även "Motorsystem service erfordras". Däremot idag när jag skulle åka en lite längre tur in till Karlstad började det hända saker, först tyckte jag att bilen kändes piggare i motorn. Efter någon kilometer så fick jag för mig att testa farthållaren och till min förvåning så funkade den! Men tyvärr varade det bara i några sekunder innan den kopplades bort, sedan fungerade den inte igen. Bilen gick dock fortfarande mycket bättre än tidigare, mycket piggare i motorn och svarade mer på gaspådrag. Lyckades få igång farthållaren en gång till innan jag kom fram till Karlstad, men med samma resultat som första gången, funkade bara några sekunder innan den slog ifrån. Parkerade i Karlstad och gjorde mina ärenden, och när jag skulle åka hem så lös inte längre varningslampan för avgasreningen, bilen var fortfarande lika pigg som på vägen dit och nu när jag testade farthållaren igen så fungerade den helt plötsligt som den skulle! :D Körde med farthållaren påslagen hela vägen hem, drygt 6 mil, för att se om den skulle kopplas bort igen, men det gjorde den alltså inte. Som om inte det var nog så "försvann" ikväll varningen om "Motorsystem, service erfordras", och problemen med "dippande" tomgång vid inbromsning och frikoppling fanns inte heller kvar längre. Jag har alltså inga felkoder eller varningar längre, och bilen går jättebra, allt detta alltså bara för att jag lossade sladden till lmm och satte tillbaka den?! Kan någon av er kunniga här ge någon förklaring till detta för själv är jag som ett frågetecken?! :shock: :?: Om nu lmm är defekt, hur kan den då "rätta till sig" för att jag ryckte ur kabeln till den och satt tillbaka den? Kan det vara så att detta bara är en tillfällig avhjälpning av felet, och att det troligtvis kommer tillbaka, vad tror ni? Själv är jag helt "clueless" men glad att bilen just nu går bättre än den gjort på hela tiden sedan jag köpte den :)