Sida 1 av 1

V70n elfel hjälp

Postat: fre 15 apr 2016, 15:52
av hallenborg
Hej , som på många andra volvos har jag det jobbiga elfelet att hela mätarhuset är kolsvart , går ju lämna in det på lödning men har ej råd när man fortfarande går i skolan , min fråga är , har en annan volvo v70 som mätarhuset fungerar på men om jag stoppar det i min bil så fungerar det ej
, och vad jag förstår måste det kodas om , men vart ligger själv kodningen i bilen , tänkte om det ligger i tex styrboxen att ja kunde ta styrboxen från min reservdelsbil och köra in i min bil?
Tacksam för svar
Mvh

Re: V70n elfel hjälp

Postat: fre 15 apr 2016, 16:13
av andersuw
Din bil har många "styrboxar", inte bara en. För att få en annan DIM (kombiinstrument) att fungera i din bil utan mjukvaruladdning krävs att den kommer från samma CAN-generation. Sedan måste man även vidta vissa andra mått och steg för att allt skall fungera. Se här för detaljer:

http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... &sk=t&sd=a