Sida 1 av 6

Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: tor 24 mar 2016, 15:03
av Alexas
Vad kan skakningar som uppkommer vi fullt rattutslag tillsammans med dragläge bero på?

v70 -07.

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: lör 26 mar 2016, 20:17
av Alexas
Ingen som har ens en idé?

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: lör 26 mar 2016, 20:25
av andersuw
1. Hjulen tar i någonstans
2. Något i fjädring/hjulupphängning/styrmekanism som ej är som det skall (slitna bussningar, glapp etc.)
3. Defekter i kraftöverföringen (drivaxlar/drivknutar)

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: lör 26 mar 2016, 20:41
av Per L
Det finns massor av människor på detta forum som har bra idéer men kanske inte riktigt förstår frågan.
Min första reaktion var att dragläge är när man står still precis innan man åker iväg. Då bör det vara en defekt koppling (tryckplatta och/eller lamell) men så ställde jag mig en massa frågor som jag inte hittade svar på i ditt inlägg och då gick jag vidare till andra inlägg.

Funderingar jag har är tex:
- det är väl manuell låda du har?
- hur långt har bilen gått?
- kör du mycket med tunga släp?
- står du still eller hur fort kör du?
- skakar det bara vid fullt rattutslag?
- accelererar du (och hur mycket) eller kör du jämn fart?
- hur känns skakningarna. Litet eller mycket? Snabba eller långsamma skakningar? Några få skakningar per hjulvarv eller?
- Känns det likadant vid olika motorvarvtal?
- osv

Om du beskriver din situation bättre så får du säkert många och väl underbyggda svar.

Per L

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: lör 26 mar 2016, 20:52
av Alexas
Tackar!

Per L:
- Ja det är manuell låda jag har. Har en automatare dragläge?
- 14600 mil
-Inget alls. Dock nyköpt bil för mig.
-Det är i dragläge. Alltså precis innan jag kör iväg. Jag kanske kör i maximalt 5 km/h. Sen rätar jag upp och vibrationerna försvinner.
-Det är i dragläge/krypkörning, 1ans växel. Blygsam acceleration.
-Känns likadant vid olika varvtal. Det känns ungefär som när man kör på sajpningar i vägrenen fast mycket mindre. Men samma karaktär. Jag får aldrig skakningarna, oavsett hur jag kör om jag inte har fullt rattutslag

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: lör 26 mar 2016, 21:03
av Alexas
Kanske dålig förklaring igen men jag hoppas det blev lite tydligare! Jag tror inte det är kopplingsrelaterat för sålänge jag inte har fullt rattutslag känner jag det aldrig. Oavsett om jag står i backe i dragläge eller ska köra iväg i 1an så känns det aldrig sålänge jag inte har fullt rattutslag.

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: lör 26 mar 2016, 21:07
av Alexas
Jag vet inte om det är väldigt långsökt men kan det ha att göra med motorfästet?

Såhär ser det ut:
https://vimeo.com/160470725

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: sön 27 mar 2016, 09:37
av Per L
Är det likadant oavsett om du svänger fullt höger eller fullt vänster?
Låter det något? Tex knakar!

Det blir en ren gissning från min sida men eftersom det bara låter när du svänger fullt och inte alls när du svänger mindre kan det bero på en defekt drivknut ute vid hjulet. Fast kanske inte efter de få mil som din bil gått.

Om jag tänker högt igen så borde det i så fall bara rycka när du svänger åt ena hållet för vinkeln på knuten är större om man svänger fullt åt ena hållet än om man svänger fullt åt andra hållet. Tex svänger du fullt vänster har drivknuten för vänstra hjulet större vinkel än om du svänger fullt höger.

Sedan kan också defekta drivknutar låta. Tex knastra eller knaka. Och låter det något kanske man kan höra från vilken sida det låter.

Per L

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: sön 27 mar 2016, 09:44
av Per L
Jag har inte riktigt klart för mig hur det ser ut under huven på en VOLVO men spontant tycker jag att ett stag som ett motorfäste/momentstag sitter fast i skall sitta fast! Ordentligt fast för detta momentstag blir utsatt för massor av kraft när man accelererar.

Börja definitivt med att kolla varför detta stag sitter löst!

Per L

Re: Skakningar vid fullt rattutslag och dragläge

Postat: sön 27 mar 2016, 11:13
av Schmoyoho
En lekmannagissning men motorn rör väl sig på samma sätt inom samma områden oavsett om du har ettan eller backen i, fullt rattutslag eller inget rattutslag. Det enda som har med både motor och styrning att göra är väl drivaxlarna/drivknutarna.

Har du AWD på bilen? Kanske också en långsökt gissning men en nackdel med haldexsystemet är att det kan knaka och låta om man manövrerar t.ex fulla rattutslag när man håller på och parkerar. Jag har AWD haldex gen III på min bil och jag vill minnas att jag i somras på en asfaltsparkering lade in D och sen vred ratten fullt åt något håll för att parkera. Kändes som att det gick trögt innan jag nådde ändläget. Testade då lägga in N och då släppte spänningarna/trögheten i ratten. Har iallafall antagit det var AWD:n som gjorde det blev så.