Sida 1 av 1

Startbatteri V70 2.5T -04 med bensinvärmare

Postat: fre 22 jan 2016, 18:43
av mollan
Mitt startbatteri börjar nu ge upp och jag ska byta det.

Det som sitter i bilen nu (original tror jag) är ett stor as, märkningen på detta är Volvo 800A, 170min, dock inte en siffra om Ah.

Jag har köpt ett nytt på Mekonomen Bosch 800A 95Ah-12V 124min.

Vad i hela fridens namn menas med tex 170 min?

Hur kan man veta hur många Ah det är på mitt originalbatteri när det inte står nåt på?

Vilket är viktigast min eller Ah?

Kan jag ha det batteriet som jag köpt, jag har inte bytt ännu.

Jag parkeringsvärmare monterad i bilen och då ska det enligt bilens manual vara ett 800A batteri, så mycket har jag iallafall listat ut

Re: Startbatteri V70 2.5T -04 med bensinvärmare

Postat: fre 22 jan 2016, 19:08
av andersuw
mollan skrev:Vad i hela fridens namn menas med tex 170 min?
Det är ett mått på batteriets reservkapacitet. 170 minuter betyder att batteriet, när det är fulladdat, kan belastas med 25 A i 170 minuter innan spänningen faller under 10,5 V.
mollan skrev:Hur kan man veta hur många Ah det är på mitt originalbatteri när det inte står nåt på?
Svårt att veta exakt. Möjligen kan man få exaktare besked genom att söka på artikelnumret på batteriet. Men med all säkerhet är det 90 eller 95 Ah.
mollan skrev:Vilket är viktigast min eller Ah?
Beror lite på vad du är ute efter. Minutmåttet mäter kapaciteten vid större strömuttag än när man mäter Ah. Men minutmåttet är ganska starkt kopplat till Ah-måttet även om sambandet inte är perfekt.
mollan skrev:Kan jag ha det batteriet som jag köpt, jag har inte bytt ännu.
Ja. Men jag skulle om jag var i dina kläder hellre välja det här AGM-batteriet med fyra års garanti. Det gäller särskilt om jag inte hade möjlighet till regelbunden underhållsladdning. AGM-batterier tål den "cykling" som bränslevärmarkörning innebär lite bättre och fyra års garanti är ju inte ur vägen.

http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bilre ... 000029894/
mollan skrev:Jag parkeringsvärmare monterad i bilen och då ska det enligt bilens manual vara ett 800A batteri, så mycket har jag iallafall listat ut
Det är egentligen inte detta mått som är av betydelse i parkeringsvärmarsammanhang. Måttet betyder att batteriet kortsiktigt kan leverera 800 A för att dra runt en trög och ovillig motor vid start. Men så mycket kräm behöver inte startmotorn för att orka med din motor. Med tanke på parkeringsvärmaren är det däremot bra med hög reservkapacitet (minut- och Ah-måttet) så att det kan hållas nära full laddning (räknat i procent) även med en del värmarkörning. Sedan tenderar alla tre måtten (A, Ah, minuter) i praktiken att följas åt. Ett större batteri ger högre värden på alla tre.