Sida 1 av 2

Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 04:14
av Heraldikern
Var hittar man golvmattor till v70?

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 06:56
av snoddasD5
På volvo gummi eller tyg. Eller vad för nå mattor vad du ute efter?
http://accessories.volvocars.com/sv-se/ ... yling/2014 kopiera hela och öppna.

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 12:17
av Heraldikern
Mera specifikt så är det skålade gummimattor som jag är på jakt efter till en V70N — sandfärgade — för förarsätet och främre passagerarsätet

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 13:17
av StefanN

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 14:53
av llesrof
Heraldikern skrev:Mera specifikt så är det skålade gummimattor som jag är på jakt efter till en V70N — sandfärgade — för förarsätet och främre passagerarsätet
Var bor du? Jag har en uppsättning beiga gummimattor i halvslitet skick. Eller... det är egentligen bara mattan på förarsidan som är dålig. Flärpen som går in under gaspedalen är nästan av så jag har satt silvertejp på undersidan. I övrigt så är de bara i behov av lite puts och kärlek. De låg i min XC70 -06 men den har jag inte längre kvar. Jag pallar inte krångla med att skicka dem med posten eller nått eftersom de är otympliga. Kan du hämta dem i Mullsjö eller Jönköping så får du dem. Eller om du någon i närheten som kan plocka upp dem åt dig.

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 17:36
av Heraldikern
Är tyvärr inte någonstans i närheten av Jönköping men vad du beskriver är mer eller mindre precis vad jag letar efter

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 17:39
av StefanN
770:- nya på Volvo för alla fyra, det är ju inte jättedyrt annars.
Bild

Re: Golvmattor

Postat: lör 09 maj 2015, 21:20
av hammerin
Finns anpassade golvmattor till V70 på Biltema =)

Re: Golvmattor

Postat: sön 10 maj 2015, 09:17
av Heraldikern
Upptäckte förresten att den ena fästnubben för golvmattor på förarsidan har försvunnit, hur ersätter man en sådan?

Re: Golvmattor

Postat: sön 10 maj 2015, 17:29
av zxcvbn
Heraldikern skrev:Upptäckte förresten att den ena fästnubben för golvmattor på förarsidan har försvunnit, hur ersätter man en sådan?

Hmm har också funderat på detta? Inte för att mina är borta, men skulle vara kul och veta.

Biltema har modellanpassade i tyg, ser ganska okej ut. Mina golvmattor är svarta och fina efter 16500 mil, antar att det har med att göra att den inte brukats i salt.