Sida 1 av 1
XC70 -03 motorvärmare
Postat: tor 25 dec 2014, 17:37
av 780xlt
Finnes:
XC70, -03, 2.5T
Den hade Calixuttag med kupévärmaruttag och motorvärmare när jag köpte den beg häromåret.
Jag har idag kollat hur mycket ström/effekt motorvärmaren drar. Det visade sig vara 0 A & 0 W... :(
Jag kan inte heller påminna mig att jag har märkt sådär himla stor skillnad med just motorvärmardelen under tidigare vintrar.
Antingen så finns det ingen motorvärmare, eller också tycks den vara är trasig.
Var på motorn sitter själva tillbehöret motorvärmaren?
Vad "brukar" gå sönder om de inte fungerar?
Re: XC70 -03 motorvärmare
Postat: tor 25 dec 2014, 19:37
av Rådlös
Det här blir en "julens stora gissningsgåta" för motorvärmare kan sitta på flera ställen och även se ut på flera sätt.
Normalt så fanns det ingen insticksvärmare, en sådan där värmeelementet sticker in i motorblocket och kylarvattnet. Men undantag kan finnas. Det som Volvo sålde som tillbehör var en platta, stor som en handflata ungefär, som skulle monteras mot motorblocket och värma inåt. Detta var emellertid ingen bra lösning. Mer än hälften av effekten gick ju åt andra hållet, ut i luften. Numera lär det finnas insticksvärmare till vitmotorerna, men högst troligt är det så att det är bundet till årsmodeller om dom skall passa. Undersök detta om du skall köpa en ny.
Ett tredje alternativ är en slangvärmare och dom kan i princip sitta var som helst där det finns en lämplig vattenslang att "grena av" med en värmare. Dom finns även med många olika utseenden, så det blir samma där, många olika möjligheter (att gissa på).
Försök följa kabeln från intaget, vanligtvis skall det vara en mantlad kabel. Den skall se ut som en duschslang. Om du hittar en sådan från intaget så följ den mot motorn. Där bör du till slut hitta värmaren. Det är inget ovanligt att motorvärmaren "brinner upp" efter flera års tjänst. I dom fall jag känner till så sker det odramatiskt. Helt plötsligt blir det ingen värme i motorn, medan kupéfläkten och eventuell laddare fungerar.
A: Insticksvärmaren är ofta en rund anslutning och man ser två metallrör, tjocka som blyertspennor, ungefär, från kabeln som går in i motorn.
B: Värmeplattan sitter utanpå motorblocket, en kantig metallplatta med en kabel. Så den går inte att ta miste på.
C: En slangvärmare kan sitta på den undre kylarslangen, men det kan också var en fritt placerad rund burk, stor som en 33 cl ölburk ungefär och den har alltid två vattenslangar och en kabel. Den behöver inte sitta nära motorn.
Re: XC70 -03 motorvärmare
Postat: tor 25 dec 2014, 21:09
av tottish85
Följ kablaget på intagskabeln och se att allt sitter ihop i förgreningen till att börja med! :)
Re: XC70 -03 motorvärmare
Postat: fre 26 dec 2014, 00:10
av Schmoyoho
Rent allmänt så brukar det väl finnas motorvärmare om det finns ett kupévärmaruttag? Kupévärmaruttag finns inte alltid om bilen har motorvärmare, men omvänt finns det alltid motorvärmare om kupéuttag finns. Så har jag alltid trott det funkade iaf. Uttaget på utsidan finns ju inte från fabrik och jag kan inte tänka mig man monterar det utan att samtidigt installera motorvärmare?
Re: XC70 -03 motorvärmare
Postat: fre 26 dec 2014, 22:30
av Perc
Det är ju fullt möjligt att bara montera kupévärmaruttag om man vill, men det är nog inget som folk gör. :) Det sitter nästan garanterat ett motorvärmarelement också.
Om kupévärmaruttaget funkar så tippar jag att det är motorvärmarelementet som gjort sitt. Om varkendera funkar så kan grenkopplingen ha hoppat ur, då är det bara att koppla i och se glad ut.
Om det är eftermonterat Calix så är det med största sannolikhet en slangvärmare långt ner bakom motorn. Jobbig att komma åt utan lyft. Om det originalmonterats av Volvo så brukar det sitta en kontaktvärmare utanpå blocket.
Slangvärmare brukar överhettas och gå sönder om vattencirkulationen inte funkar, t.ex genom att slangvärmaren monterats fel. Kontaktvärmarna däremot kräver riktigt ren anliggningsyta och ordentlig montering för att värmen ska överföras till blocket. Om inte så går elementet varmt och går sönder.
Rätt monterat fungerar båda varianterna bra, men kontaktvärmaren är långsammare.
Följ pansarkabeln från stötfångaren inåt i motorutrymmet, det är inte raketfysik. :)