Min klocka på V-70 -03 har fått tuppjuck,varje gång jag startar bilen,börjar verket att snurra flera dygn framåt,för att
till slut,efter nån minut stanna,på vilken tid som helst?
Undrar också varför det ska ta ca 5-10 minuter efter att bilen startas och körs,för att instrumentlampan för helljus att tändas,det är nyligen
påkopplat 3 extraljus på den,kan det har nåt med det att göra,behöver relärt bli varmt eller ?
Ok,tack för info,kanske lämnar i bilen,eller om det kan finnas en display tillgänglig på skroten,och byter själv,men sen måste den troligen uppgraderas till min bil på en verkstad ?
Re: Klockan fått tuppjuck
Postat: tis 14 okt 2014, 16:30
av Arnold
Simba skrev:Ok,tack för info,kanske lämnar i bilen,eller om det kan finnas en display tillgänglig på skroten,och byter själv,men sen måste den troligen uppgraderas till min bil på en verkstad ?
Du behörver inte lämna in bilen om du inte bor i Karlstad. Du skickar kombinationsinstrumentet på posten.
Re: Klockan fått tuppjuck
Postat: tis 14 okt 2014, 18:06
av Simba
Jaha vad bra,bara att posta,tack då vet jag det,men behövs det ingen uppdatering på den ,efter en reparation ?
Re: Klockan fått tuppjuck
Postat: tis 14 okt 2014, 20:40
av Arne
Nej, ingen uppdatering behövs då du sätter i samma instrument igen.