Sida 1 av 1

Eftermontera progressivt servo, går det?

Postat: ons 27 sep 2006, 08:14
av nicull
E det någon som vet om man kan eftermontera progressivt servo (priser?) V70-06 2.5T Manuell,, - Jag är föredetta BMW ägare som har bytt till Volvo,, allt med billen e kanon utom känslan i styrningen,, kanske progressivt servo skulle hjälpa. Kanske till o med någon som gjort det,,
Tacksam för svar.

Postat: ons 27 sep 2006, 09:07
av henka35
Jag tror nog att det går men det kan nog kosta väldigt mycket. Men styrningen i din V70 blir nog aldrig lika bra som i BMW.


/Henrik

Postat: tor 28 sep 2006, 10:55
av VolvoB20
Måste fan vara världens mest överprisade "tillval". Har kört en massa japanare genom åren som alla haft progressivt servo.

Brukar vara en liten liten ventil som styrs av hastighetssignalen och sänker servooljetrycket när farten ökar så servoeffekten regleras.

Ventilen kostar säkert 20 - 30 Kr i produktionsledet, men som tillval är den svindyr.

Postat: tor 28 sep 2006, 10:59
av nicull
Liten ventil säger du,, då borde man kunna eftermontera den utan några större bekymmer, om du vet hur vore jag tacksam för infon.
Mvh
Niclas C

Postat: tor 28 sep 2006, 12:35
av Frigge
Det går inte eftermontera progresiv servo. Du måste ha programvara i bilen som stödjer det och den går inte få i din bil. Det är inte "bara" en ventil som krävs. Systemet måste ju få hastighetssignal osv för att fungera.

Postat: fre 29 sep 2006, 17:05
av hemglass
VolvoB20 skrev:Måste fan vara världens mest överprisade "tillval". Har kört en massa japanare genom åren som alla haft progressivt servo.

Brukar vara en liten liten ventil som styrs av hastighetssignalen och sänker servooljetrycket när farten ökar så servoeffekten regleras.

Ventilen kostar säkert 20 - 30 Kr i produktionsledet, men som tillval är den svindyr.
vad kostar det som tillval :?: :roll:

Postat: fre 29 sep 2006, 17:12
av frasse72
2300 SEK på en MY07. Möjligtvis överprisat, men grymt mycket skönare än utan.