Sida 1 av 2
Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 12:15
av familjenpalm
Har en v70 02:a som fick upp service meddelande på i helgen. När jag starta bilen ute på en handelsplats i måndags kom även Service på Airbag Snarast upp. När jag skulle kvittera det sistnämnda låste sig varvräknare,hastighetsmätare m.m. Även när jag stängde bilen stog de kvar i samma läge. de reagerade inte alls. Lät bilen stå en stund och alla mätare hade fallit ner när jag kom ut.Starta bilen och allt var som vanligt förutom då service av motor och airbag.
Starta bilen idg och körde iväg och inga problem alls. ställde bilen en stund. När jag sen startar igen så fungerar inga instrument mer än bältespåminnaren och den gula lampan som indikerar (katen?)
vad är det som händer?
Håller hela bilen på att stänga ner eller vad är det frågan om.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 12:23
av greeeken
Som manga av oss alltid skriver.
Kolla hur bilbatteriet mår.
Efter det kan man börja med felsökning. Kan ju vara så att din DIM håller på att ge med sig.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 12:38
av familjenpalm
Hej!
Batteriet är bara två-tre månader gammal.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 12:39
av familjenpalm
dim är hela mätarhuset?
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 14:36
av familjenpalm
Har hittat begagnat nu från 2003 med garanti. Behöver nu detta giftas ihop eller det är bara smacka ihop det och köra?
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 15:07
av svda
Kolla med obd tuning i Karlstad, de har även en filial i Stockholm/Märsta/Arlanda.
De lagar även DIM for 2500 kr tror jag.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 15:46
av greeeken
DIM är mätarhuset.
Byt inte ut nått innan felsökning.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 16:05
av Arnold
Jag tycker inte att du ska byta mätarhuset om det nu är det som är felet. Eftersom kallödningar på DIM-kortet är en typsjukdom på de första årsmodellerna på s80 så kan du få ett som snart visar samma problem, om du tar ett begagnat. Det blir mer kostnadseffektivt och mindre bekymmer om du skickar upp ditt mätarhus till OBD-tuning i Karlstad och får det omlött för 2 500 kronor. De skickar tillbaka det med i stort sett vändande post. Jag har gjort det och är nöjd, liksom många andra på forumet.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 17:28
av familjenpalm
skickat iväg den till OBD. allt tyder på dim är kass.
Re: Instrumentering!!!!
Postat: ons 09 apr 2014, 20:39
av Clodwig
Hej. Samma sak hände mig för ett par år sedan. Jag plockade loss dim:en och skickade in den till OBD Tuning för reparation. Den har funkat perfekt efter det. Kolla på
http://www.obdtuning.se/
Du måste till din lokala meckare och släcka felmeddelandena efter att du fått tillbaks dim:en. Det är viktigt att det görs i rätt ordning enligt nedan:
CEM(Centrala elekronikmodulen)
DIM(kombiinstrumentet)
SRS(Airbag-systemet)