Sida 1 av 2

Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 14:03
av HSöder
Hej!

Har ett litet problem med att det vobblar när jag kör i låga farter. Inte så farligt men blir som att bilen gungar lite. Detta märks främst när jag ligger mellan 25-60km/h. Högre farter blir det som om ett däck hade varit i obalans, mer små skakningar.

Vad kan problemet ligga i? Kom med idéer så kollar jag på detta, behöver mer hjälp att felsöka då jag är relativt ny med bilmekande.


Beskriver lite mer utförligt nedan

Köpte bilen för ca en vecka sedan, vid provkörning märkte jag stor obalans i något hjul. Firman balanserade höger framhjul och dessa små vibrationer som uppkom i ca 100km/h försvann. Nu en vecka senare har jag börjat märka av detta gungande i främst lägre farter. Ingen skillnad om jag bromsar eller inte. Har kört bilen strax över 100 mil sedan jag köpte den.

Felet yttrar sig i något som kan beskrivas som att bilen gungar i sidled. Ibland känns det som om ett däck skulle vara nedslitet på en punkt så att det inte längre har sin runda form, ovalt nästan (ja, däcktrycken är samma i alla däck). Tyckte först att det kom ifrån bakvagnen, men nu tycker jag svarare att det är ifrån framvagnen, kanske från vänster sida..

Som sagt, hjälp mig att börja leta, vet inte var jag ska börja!?


Tack på förhand!

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 14:38
av A80TD
Studera mönstret på alla däck, runt om. Hissa upp bilen så att du kan snurra hjulen fritt. Kolla om mönstret är nerslitet fläckvis. Kolla även om någon fälg är orund. Försök att kika på fälgens insida, alltså inifrån hjulhuset. Var noga med att bilen står säkert om du måste krypa in under den.

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 20:12
av HSöder
A80TD skrev:Studera mönstret på alla däck, runt om. Hissa upp bilen så att du kan snurra hjulen fritt. Kolla om mönstret är nerslitet fläckvis. Kolla även om någon fälg är orund. Försök att kika på fälgens insida, alltså inifrån hjulhuset. Var noga med att bilen står säkert om du måste krypa in under den.
Tog bort samtliga däck och kolla det mesta i hjulhuset med alla stänger etc. Ingenting som såg konstigt ut. Däcken lika så, inget tokigt med dem..
Dock så snurrade jag inte på hjulen när de satt på plats.
Krängningshämmarna har jag också kollat, vilka var stumma och verkade vara hela. Lite konstigt i infästningen bara (men kan vara så det ska se ut), det var inte rakt i infästningsbulten eller vad jag ska kalla det, ska försöka komma med en bild. Dock såg alla likadana ut så det är troligen inget fel.

Jag kände efter lite noggrannare nu när jag körde hem från jobbet, och vid 30km/h är det som värst. Avtar lite på väg upp till 60, därefter går det över mimindre snabbare vibrationer som känns i ratten snarare än karossen och då värst omkring 80km/h..

På något sätt känns det precis som om ett däck är lite ovalt, men det är det inte!

Jag tänker att ett hjul är obalanserat, men då borde det väl inte kännas som "långsamma" gungningar när man kör så sakta som ner till 20?

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 21:10
av valln
Känn om någon fälg blir varm och det skulle då tyda på anliggande bromsar.

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 21:26
av Lulle
Hmmm. Ska följa detta då jag har liknande problem på V70n. Wobblande långsamma kraftiga vibrationer i låg hadtighet för att övergå till vibrationer i högre. Balanserat hjulen. Nybes ua. Blir tokig, men tankarna går mot en drivaxel eller hjullager.

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 21:31
av Gotlandsbästa
Som jag förstår det så köpte du bilen från en bilfirma, en my07 måste väl ha garanti? Även om du hittar felet så ska väl dem bekosta materialet & arbetet. :wink:

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 21:41
av S6024t
Däckseperation? ,hissa upp bilen och snurra på hjulen,syns direkt om något däck har separerat

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 22:20
av A80TD
Det var det jag tänkte på. Har råkat ut för det en gång och då betedde bilen sig precis som HSöder beskriver.
Slitbanan släppte från stommen på en fläck som då buktade ut av centifugalkraften i höga farter och orsakade vibrationer. Denna fläck nöttes förstås ner snabbare än resten av däcket och blev till en grop i låg fart. Det var på ett framhjul i mitt fall vilket gjorde att ratten vred sig fram och tillbaka i takt med hjulvarven när jag körde i krypfart.

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: ons 19 feb 2014, 22:33
av A80TD
HSöder skrev:
På något sätt känns det precis som om ett däck är lite ovalt, men det är det inte!

Jag tänker att ett hjul är obalanserat, men då borde det väl inte kännas som "långsamma" gungningar när man kör så sakta som ner till 20?
Nej, det borde vara någon slags deformation, antingen av fälgen eller däcket.
Om du kan ha en medhjälpare som snurrar upp lite fart på hjulet och så kikar du rakt bakifrån eller framifrån på däckets profil mot en ljus bakgrund. Du kan också söka efter bucklor på fälgen. Det kan vara svårt att se på en stillastående fälg. Fälgens insida är vekast eftersom det är längre ifrån ekrarna/plåtsidan.

Re: Gungar/vobblar i låga farter, S60 -07

Postat: tor 20 feb 2014, 22:51
av HSöder
valln skrev:Känn om någon fälg blir varm och det skulle då tyda på anliggande bromsar.
Icket varmt. Är inte heller någon skillnad i gungningarna när jag bromsar eller inte bromsar

Gotlandsbästa skrev:Som jag förstår det så köpte du bilen från en bilfirma, en my07 måste väl ha garanti? Även om du hittar felet så ska väl dem bekosta materialet & arbetet. :wink:
Japp, dock gällde garantin i en månad eller 1000 km. Då jag nästan direkt körde upp bilen från Sthlm till Luleå så avverkade jag dessa 1000 km utan problem på första dagen..
S6024t skrev:Däckseperation? ,hissa upp bilen och snurra på hjulen,syns direkt om något däck har separerat
A80TD skrev:Nej, det borde vara någon slags deformation, antingen av fälgen eller däcket.
Om du kan ha en medhjälpare som snurrar upp lite fart på hjulet och så kikar du rakt bakifrån eller framifrån på däckets profil mot en ljus bakgrund. Du kan också söka efter bucklor på fälgen. Det kan vara svårt att se på en stillastående fälg. Fälgens insida är vekast eftersom det är längre ifrån ekrarna/plåtsidan.
Tips hur jag kan hissa upp och kolla med hjulen fria? Vill ju ha iaf handbromsen i när jag drar upp på domkraft, gärna en växel i också. Ni har säkert ett grymt bra förslag!!

Jag synade däcken relativt noga igår när jag hade av dem, och lite enklare idag med. Ser inga indikationer på att det ska börja separera någonting..

Det kan mycket väl vara inbillning eller fysiska krafter som motverkar dessa gungningar, men när jag svänger åt antingen höger eller vänster så känns inte detta av, iaf inte i närheten av att köra rakt fram. Kan detta tyda på någon dålig led eller lager? Försökt lystna efter ljud men hör ingenting konstigt.