Sida 1 av 1

Sliten framvagn i XC70

Postat: lör 02 sep 2006, 18:29
av cme
Funderar på att köpa ut en XC70 som gått som firmabil och körts av en VD. Har för vana att testa bilar på Motormännen för att ha ett neutralt dokument när man kommer överens om pris.
Det blir den tredje bilen jag köper av honom och jag vet att han kört försiktigt och sansat. Blev dock förvånad när jag upptäkte att samtliga bussningar i framvagnens länkarmar var helt slut (total 4st). De var sprukna och en av de bakre hade till och med kanat ut en bit.
Bilen var nyservad men ändå var det låg oljenivå, bromsvätskans kokpunkt endast 150 grader och det övre motorfästet helt sönder. Bromsklossarna fram bara någon mm kvar på beläggen. Vid servicen (sa jag att det var en "auktoriserad märkesverkstad"?) hade man bytt de inre styrlederna men ändå var dessa mycket glappa och måste bytas igen.

Är XC70 så känslig för slitage i framvagnen?
Kan man själv diagnostisera fördelningslådan och kopplingen till bakvagnen på något sätt.

Magnus

Postat: lör 02 sep 2006, 18:39
av Frigge
Xc70 är inte värre än någon annan bil byggd på samma platta.
För att kolla 4WD:n,kolla oljeläckage från vinkelväxel,kontrollera däck,spec att det är samma däck fram o bak. Har det alltid suttit "rätt" däck på bilen är risken VÄLDIGT liten att det skulle hända ngt med systemet. Det enda det är känsligt för är däckomkrets,alltså Continental fram o Pirelli bak tex.


/Fredrik-har en sån själv

Postat: sön 03 sep 2006, 09:42
av jbl
Frigge du tänker väl på gamla XC med visko kopplingen. Vad jag har förstått så är inte haldexen så känslig som du beskriver det.

Vinkelväxeln brukar söla olja efter ett tag så kolla detta. Det har kommit en bättre variant som jag fick förra året. Ny avluftning samt en bättre tätningsmassa mellan fördelningsplanet.

Haldexen ska vara en bra produkt men det kan vara svårt att testa AWD systemet då bilen har antispinn som inte går att koppla ur. Men har du tillgång till lyft så att alla fyra hjulen hänger fritt så är det ju lätt kollat.

Postat: sön 03 sep 2006, 10:28
av Frigge
jbl skrev:Frigge du tänker väl på gamla XC med visko kopplingen. Vad jag har förstått så är inte haldexen så känslig som du beskriver det.

Vinkelväxeln brukar söla olja efter ett tag så kolla detta. Det har kommit en bättre variant som jag fick förra året. Ny avluftning samt en bättre tätningsmassa mellan fördelningsplanet.

Haldexen ska vara en bra produkt men det kan vara svårt att testa AWD systemet då bilen har antispinn som inte går att koppla ur. Men har du tillgång till lyft så att alla fyra hjulen hänger fritt så är det ju lätt kollat.
Näe, Haldex är inte lika känslig med däcken.
Antispinn (STC) går att koppla ur men inte Antisladd (DSTC)
Har bilen DSTC är det bara STC delen som går att koppla ur.
Men lättast att testa är ju på en lyft.

/Fredrik