Sida 1 av 1

Täckplåt/grill för kylare?

Postat: tis 10 sep 2013, 18:10
av julisgranis
Hej, har hört att det skall finnas någon skyddskåpa eller liknande för nedre delen av kylaren, alltså där mellan dimljusen. Nu är det helt öppet rakt in till kylaren.

Var får man tag i en sådan?

Bilen är en volvo v40 fas1.

Sv: Täckplåt/grill för kylare?

Postat: tis 10 sep 2013, 18:40
av Uninium
Funderade också när jag hade s40 varför det var helt öppet där. Men vart har du hört att det ska finnas att köpa en skyddskåpa dit? Annars borde volvo ha det om det finns som extra.

Annars får du sätta dit eget skydd av nät, tex: http://www.x40nordic.com/Gallery/Upload/IMG_1422112.JPG

Limma eller skruva är alternativet.

Re: Täckplåt/grill för kylare?

Postat: tis 10 sep 2013, 19:08
av julisgranis
Vet att det finns, får höra med volvo. Det är något skydd som man skall sätta där på vintern, framtagen för bilar som körs i kallt klimat, tror t.o.m. volvo delade ut det gratis för bilarna kom inte upp i värme. Min bil kommer knappt upp i värme på sommaren ens juh.

Har hittat skyddskåpan på amerikanska sidor, men blir så dyrt med frakt och tull.

Sv: Täckplåt/grill för kylare?

Postat: tis 10 sep 2013, 19:34
av Uninium
Länka?

Re: Täckplåt/grill för kylare?

Postat: tis 10 sep 2013, 20:46
av julisgranis
Ska se om jag hittar sidorna igen, kommer inte ihåg det rätta namnet för skyddet och sparade inte länkarna till butikerna. Det heter nåt med winter cover om jag inte minns fel.