Sida 1 av 1
Lampor, rost och stötdämpare
Postat: mån 14 aug 2006, 18:17
av wildstam
Har nyligen köpt mig en v40 -98 för en billig penning och har några frågor.
1. Vad är det för lampor till instrumenteringen och var köper man dom billigast? Behöver byta två stycken som slocknat. En fläkt/Ecc lampa samt lampan som sitter vid instrumentljusnivåreglaget (heter det så?!?).
2. Ska fixa lite små rostfläckar (stenskott mm). Hur går jag till väga?
3. Bakre stötdämpare skall bytas. Duger det med biltemas/mekonomens?
Postat: mån 14 aug 2006, 21:59
av Tartryffel
Lamporna bakom ECC:n kostar 27 kr, är små, och blå med vit sockel. Skulle tro att det är samma lampa bakom reglagen till vänster om ratten men jag är inte säker.
Postat: tis 15 aug 2006, 08:38
av sinus
Att fixa stenskott är kan vara lite luriga än du tror, men jag kan skriva en lite how-to sen garanterar jag inte resultat pga jag vet ju inte vart du har tummen placerad :)
Postat: tis 15 aug 2006, 09:04
av sinus
"Åtgärda stenskott
Rent spontant så är alla Metallicfärger svårare att fixa till stenskottsskador på.
Dock så är de hållbarare än vanliga solidfärger, då de har ett skyddande lager av klarlack över metalliclacken.
Bästa sättet att fixa stenskott är att köpa orginalfärg.
Köp inte på spray, utan med pensel.
Rengör stenskottet med lacknafta, lysfotogen, tändvätska eller dyl.
Pricka i färg i hålen och använd sedan en liten gummiskrapa (eller dyl.) med en tygbit om att dra över stenskottet så att du kapar av toppen på färgklicken. På så sätt så får du samma nivå på färgifyllnaden som omkringliggande lack.
Torka bort eventuella färgspill som blir på lacken.
Det kan vara lite svårt i början, men övning ger färdighet."
Postat: tis 15 aug 2006, 09:06
av sinus
Jo om du har rost så måste all rost bort innan du lägger i gen skadan, ovan är endast för stenskott o inte rostskador
Postat: tis 15 aug 2006, 09:35
av wildstam
Tummen är väl nästan där den skall vara. :D Tack för tipsen. Nu skall jag åka iväg och handla prylar + städa ur bilen ordentligt.