Sida 1 av 2
Laga eller sälja?
Postat: tor 18 apr 2013, 23:09
av Bloodshedhuahoo
Hej!
Mina bilkunskaper sträcker sig till att kunna framföra mitt fordon hyfsat, men sen tar det stopp.
Så nu har jag snokat upp Er här i hopp om lite tips.
Jag har en v40 från -00 som gått ca 15000 mil. Senaste servicen var ingen höjdare.
Nedslag på följande :
* Glykol jättedåligt!!
* Klossar fram
* Klossar bak
* 2 st styrled
* Hjulinställning
* Stabstag (?)
* Avgas halvsats
Detta kalas skulle enligt Speedy gå lös på ca 13000 knix.
Till saken hör att den är rostig vid hjulen fram, en list har släppt helt.
Samt att sommardäcken fått sprickor och behöver ersättas med en ny uppsättning.
Är det värt att lägga ut pengar på allt det här, eller kan man gissa att det bara kommer att gå utför fr o m nu?
Stora servicen med kamremsbyte är redan gjord.
Era funderingar?
Re: Laga eller sälja?
Postat: tor 18 apr 2013, 23:28
av V40sport
Var det nedslag på besiktningen eller påpekanden i samband med nån service?
Man behöver ju inte byta allt på en och samma gång.
Dela upp posterna lite och framförallt: Leta reda på en billigare verkstad. Kanske nån mekkunnig i kamratkretsen kan hjälpa med det viktigaste.
Åtgärda t ex. bromsarna först och fyll på glykol av rätt blandning.
Hjulinställning tar man på slutet, när nya däck och styrleder är monterade.
Stabstag - vet jag inte vad det är... Styrstag?
Annars: Främre Kränghämmarstag kanske? Finns från 99.- styck
Sen måste man ju göra ett överslag och ställa allt mot varann. Är det en bra bil eller är det en försummad rosthög?
Din näst sista mening är väl rätt talande...
Det blir bara dyrare att försöka hoppa över service-intervaller och en illa servad bil är en "billig" bil.
Bilägande är mest bara minusposter och utgifter.
Re: Laga eller sälja?
Postat: tor 18 apr 2013, 23:51
av Bloodshedhuahoo
@ v40sport
Det var påpekanden i samband med service. Har besiktningstid om ett par veckor.
Det är egentligen en bra bil, pigg och fräsch, och regelbundet servad.
Lite åtsidosatt ang. rosten fram ska väl erkännas, men i övrigt rätt fin.
Stabstaget tror jag är det här stabiliserings/krängningstjohejet.
Har kollat runt lite bland vänner, men det verkar som att de flesta är lika hopplösa som jag...
Har du nån kläm på vad som är rimligt att betala för att få de olika felen åtgärdade, i runda slängar?
Tack för ditt engagemang i frågan!
Re: Laga eller sälja?
Postat: fre 19 apr 2013, 06:19
av rudarmy
gör som många andra gör på gamla bilar, kör igenon besiktningen å laga det som du måste enligt dem!
sen är det några punkter som är lite kritiska om det firman säger är sant.....!
ex:
* 2 st styrled
* Stabilisatorstag
* Hjulinställning
* klossarna om de är slut vill säga
Nä skit i den servicefirman till att börja med vill du ha serviceboken ifylld
åk o kolla med en annan firma för några 13000 ska du inte lägga ut!
Re: Laga eller sälja?
Postat: fre 19 apr 2013, 17:06
av benka1
Bra sagt rudarmy!Tror att jag skulle göra detta för max 2000:- om jag gjorde det själv!
Re: Laga eller sälja?
Postat: fre 19 apr 2013, 20:06
av joel80
Om jag gjorde det själv skulle det troligen hamna på det dubbla från priset du fått då jag nog skulle orsaka lika mycket skada som redan fanns. :)
Jag skulle göra så att jag bad verkstaden fixa bromsklossarna.. har du inte bytt dom på ett tag är det inte en dålig idé.. Det är en rätt bra livförsäkring när de verkligen behövs. Fixa också glykolen.
Åk sen och besiktiga och får du nedslag får du fixa det som behövs. Ver beredd från början att behöva lägga ut en slant då..
Är du osäker på om du verkligen vill fixa bilen åk och besiktiga före du fixar bromsarna eller nått annat.
Re: Laga eller sälja?
Postat: fre 19 apr 2013, 23:27
av vetten
För mej har det ALLTID varit att laga.Rekord i fel jag fått på "Felprovning" är åtta tvåor och hälften av dom var skitsaker och dom andra relativt lättfixade för mej med garage och verktyg och att jag givetvis visste vad jag gav mej in på.
Om man inte vill eller kan lära sej så är det alltid bättre att ta hjälp av någon som verkligen kan och vet hur.
Re: Laga eller sälja?
Postat: lör 20 apr 2013, 00:24
av joel80
Problemet är väl lite för mig att jag aldrig haft någon att lära av.. kanske saknat det stora intresset.. men kunde nog lärt mig en del om man hade haft en pappa som kunde bilar eller nån kompis.. Men i mitt kompisgäng var det ingen som mekade med bilar och det var väldigt sparsamt med moppar.. :)
Däremot vet vi exakt vem man ska fråga om man har nätverksstrul, ljudproblem på stereon, designfunderingar och andra "låtsasjobb". :D
Re: Laga eller sälja?
Postat: lör 20 apr 2013, 08:56
av V40sport
De allra flesta av oss är inte födda med olja i nappflaskan eller en pappa som drev bilverkstad och körde Dragracing på helgerna. De allra flesta tycker dessutom att bilar bara ska fungera år ut och år in, med ett minimum av service och omtanke. Den dagen bilen får anmärkning, påpekande eller bara slutar fungera är det en "j*vla skitbil"...
De saker du har listat kan inte kosta 13 tusen att åtgärda. Det är ju inte nån sällsynt Standard Vanguard vi pratar om här. Delar finns det gott om och du borde förse dig med en kunnig "hov och livmekaniker" som vet vad din bil behöver och vad din plånbok tål.
Gamle farsan bytte, på 80-talet, från dyra Volvoverkstaden till en privat, personlig och omtänksam bilmekaniker. Hans bilar fick bättre omsorg än någonsin, gubben fick klara besked om vad som behövde göras och ändå låg alltid kostnaderna mycket lägre än hos den stoora bilverkstaden. En klassisk Win Win-situation. (meken var också nöjd)
En bilbesiktning är en god värdemätare på vad som egentligen behöver åtgärdas på bilen. Besikta bilen, bortse från att det kostar 300 och ta det som en arbetsorder.
Re: Laga eller sälja?
Postat: mån 22 apr 2013, 12:44
av injonil
Det är fullt möjligt att det kostar 13' att få de punkter åtgärdade på verkstad som TS listat.