Sida 1 av 1

Biltemas Backvarnare samt bättringsfärg 198/238 röd

Postat: tis 09 okt 2012, 15:30
av Simon86
Ska börja övningsköra med min kära flickvän.
För att bespara mina grannars bilar tänkte jag montera biltemas backvarnare för 349 kr
http://www.biltema.se/sv/Bil---MC/Bil-t ... sor-43147/

Kopplar det på backljuset och en On/off knapp för att hon ska lära sig parkera även utan hjälp fast då mellan koner och inte bilar.

För att det inte ska se så fult ut med svarta sensorer i kofångare tänkte jag lacka med bättringsfärg. Har listat ut att jag har 198/238 röd som färgkod. Tyvärr verkar den färgen inte finnas på biltema vilket hade varit smidigt. Är det någon som har koll på vart man kan köpa färgen i butik södra stockholmsområdet. Känns segt med frakt osv på 2 burkar färg. Sen är posten ibland lite gnälliga på att transportera sprejburkar.

Om någon har monterat backvarnare på en V40 gamla modellen får dom gärna hojta till med tips o trix.

Re: Biltemas Backvarnare samt bättringsfärg 198/238 röd

Postat: ons 10 okt 2012, 15:59
av teddysoft
Kolla med närmaste volvohandel, 2-pack = en burk med färg (400ml) o en med klarlack går på ca. 130-160kr.

Re: Biltemas Backvarnare samt bättringsfärg 198/238 röd

Postat: tor 11 okt 2012, 07:48
av juste
Lackstift finns det väl också, det kan väl inte gå åt så mycket färg... Om det nu inte är så att du bor många mil från volvorehandel förstås.