Sida 1 av 1

bensinmätaren är konstig.

Postat: tis 16 maj 2006, 12:59
av Askel
Hejsan.
Har en V40 T4 -98 års modell.
På senare tiden har bensinmätaren börjat käcka. Helt plötsligt visar den full tank. Och ändrar man färddatorn till range så visar den oxå att tanken är full. Sen efter några mil så visar den rätt värde igen. Å så håller den på. Ingen stor grej, men det är ändå rätt störande. Vad kan det vara för fel? Är det bara nåt mjukvarufel så det är billigt att få det fixat eller? I övrigt funkar färddatorn bra.

Mvh Axel

Postat: tis 16 maj 2006, 13:46
av Alminjo
... och plötsligt så sjunker mätarn kraftigt efter halva tanken?

Postat: tis 16 maj 2006, 13:50
av Askel
nej, så gör inte min. Det "blir" bara full. Och efter ett tag visar den rätt igen...

Postat: ons 17 maj 2006, 17:39
av Warg
Jag har samma problem med min S40 från 1997. Jag har fått det uppkollat hos Bilia i Skåne.

Jag blivit informerad att det här är tydligen ett vanligt förekommande fel på framför allt de äldre modellerna av S och V40.

När de körde en feldiagnos på skönheten så visade det sig att den hade fel på givaren i bensintanken som gjorde att den visade full tank trots att tanken var halvfull. När bränslemängden nådde 1/4 så visade den dock rätt, tror jag... De bytte givaren (totalkostnad drygt 4.000, Bilia betalade hälften - då jag precis köpt bilen där. Om jag tjafsat mer och hotat med KO så hade de säkerligen betalat allt, men det är så dags att vara efterklok nu efter två år).
:roll:

Ett sidospår blir jag tvungen att ge mig in på nu...
När jag väntar på att de skall byta givaren (beräknad tid ~1 timme), så kommer en av mekanikerna ut och hämtar mig i salongen. "Är det din S40 som vi byter givaren i bensintanken på?" Jag svarade att jag trodde det, om de inte gjorde det på massor av andra bilar den dagen. Mekanikern bad mig komma med och kolla på en sak.
När vi kommer ut i verkstaden, visar det sig att de med tryckluft skulle tömma ut det sista ur tanken för att därefer lyfta upp bensintanken från under baksätet och byta givaren. Ett tryckluftsmunstycke hade lossnat, slagit en ordentlig buckla i plåten vid A-stolpens slut precis ovanför förarplatsen, studsat på en av mekanikernas huvud (han var helt utslagen) och krossat passagerarrutan på en Renault Megane som stod intill.
(S)

"Vi fixar naturligtvis det här utan kostnad" sade chefsmekanikern. De lovade att ha bilen klar om 10 dagar (med bytt givare, utknackad buckla och omlackad) och gav mig en lånebil under tiden. Jag accepterade och var ändå ganska glad att jag kunde ta mig hem från verkstaden på något sätt.
(D)

Tio dagar senare hämtade jag bilen. Inte ett spår av bucklan, snygt omlackad och nytvättad var bilen när jag fick tillbaka den. Jag tog bilen och åkte hem.

Jag tankade fullt, mätaren gick upp, sedan körde jag 20 mil stadskörning i Malmö/Lund...mätaren visade fortfarande full tank. Blixtirriterad lämnade jag in bilen på NY koll hos de som samma verkstad i tron att de glömde byta givaren trots allt. De körde en ny diagnostikkoll, och fick ingen felindikation i datorn, samtidigt hade mätaren sjunkit ner till 40 L vilket gjorde att problemet lämnades utan åtgärd.

Idag fungerar mätaren i stort helt ok. Den visar full tank under förbrukningen av ungefär de första 20 litrarna, därefter "hinner den ikapp". Den sjunker under ganska kort tid ner till den nivå där jag rimligen befinner mig, så när jag har avverkat ett 40-tal mil, så visar mätaren drygt 20 liter. Tankar jag, så går det i drygt 40 liter. Så den fungerar...fast efter ett tag.
Det är klart att felet kan uppfattas som ganska störande, men då jag är intresserad av att hålla koll på bränsleförbrukningen, så kör jag alltid med koll även på trippmätaren.

Hoppas att min lilla anekdot har hjälpt någon!

Förresten, mekanikern klarade sig utan några men. :)

Postat: ons 17 maj 2006, 19:33
av Askel
tack för inlägget. Ja, det är ju ingen stor grej egentligen men man stör sej ju lite på det. men det verkar som om det är bäst att låta bli att göra nåt åt det. lägger pengarna på lackförsegling istället.

Mvh Axel