Sida 1 av 1

ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: mån 26 dec 2011, 22:49
av rabazrubuz
Hejsan,

Jag har en Volvo V40 -98 fas 1 och köpte idag en Avant CD-230 stereo från net on net och försökte koppla in den idag..

http://www.netonnet.se/art/bil-och-bat/ ... 9092.4686/

I bilen där stereon ska sitta så finns det en antenn sladd och 2 st ISO kontakter, men de båda iso kontakterna är olika stora.
På stereon ska man koppla in 2 st ISO kontakter som är lika stora...

Hur funkar detta?? Behöver man nån slags omkopplings-sladd? Eller har ja köpt en stereo som inte är kompatibel med min bil? Hur vet jag isåfall vilka stereos som är kompatibla?

Är det en sånhär ja behöver? http://www.netonnet.se/art/bil-och-bat/ ... 4701/#tabs

Mvh Bosse

Re: ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: mån 26 dec 2011, 23:41
av 2444ever
Nej, ISO universal har bara (ISO) kontakter i ena änden, isf måste du klippa bilens kontakter och skarva ihop, vilket är en DÅLIG lösning.
Kontakterna i bilen är inte "ISOstandard", det finns färdiga kablage mellan bilens kontakter och stereons kontakter, förutsatt att stereon har ISOkontakter (såna som är på sista bilden du länkar till).

Jag antar detta iaf, borde vara likadant som på äldre V70.

Re: ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: tis 27 dec 2011, 22:25
av blådåren
http://www.netonnet.se/art/bil-och-bat/ ... 0362.4709/
Gissar att det är en sådan här som behövs !.
Pluggas dit på sekunder och allt funkar!!!

Re: ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: tis 27 dec 2011, 22:26
av blådåren
2444ever skrev:Nej, ISO universal har bara (ISO) kontakter i ena änden, isf måste du klippa bilens kontakter och skarva ihop.Kontakterna i bilen är inte "ISOstandard", det finns färdiga kablage mellan bilens kontakter och stereons kontakter, förutsatt att stereon har ISOkontakter (såna som är på sista bilden du länkar till).

Jag antar detta iaf, borde vara likadant som på äldre V70.


(har fått fixa till otaliga bilar där någon "händig jävel" tagit fram avbitartången och "klippt å klistrat" efter bästa förmåga vilket alldeles för ofta leder till smärre katastrof, eftersom dessa "händiga" också saknar självinsikt och elementära elektriska kunskaper...)
((som att plugga dit ett passande mellanstycke för en hundring och få allt klart och rätt på 5 sekunder, istället för all klippa sönder kabel i timmar,med kasst resultat))

Re: ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: tis 27 dec 2011, 23:11
av 2444ever
Håller helt med dig @blådåren, framgår ju inte direkt i mitt inlägg att jag tycker skarvalternativet är en dålig lösning nu när jag läser det, men var så jag menade.

Ps. Den jag har är från Biltema, art.nr 31543

Re: ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: ons 28 dec 2011, 12:04
av blådåren
menade inte att "hacka" på dej 2444ever !!.

Ville bara poängtera att klipp-alternativet sällan är en bra lösning !.
Har fått in ett otal bilar i vekstan där någon "försökt", när jag talat om alternativet med mellanstycket så har svaret oftast varit " men det verkade inte så svårt" ...
Att koppla 8 högtalarkablar samt 4 lr 5 ström-kablar på "chans" utan att veta färger eller ha kunskap om hur man gör för att ta reda på vad som är vad .. jaa.. vad säger man ??.

(en av dom roligare var en tjej i en 744 för några år sen!, där hade hennes nya kille bytt radion "alldeles själv" , dock med lustiga ljudfenomen och omkastat höger/vänster fram, och att den tappade minnet. hon var på väg till mej för att få det fixat när hon lyckas få till jordens kärring-stopp vid ett röd-ljus, med resultat att radion flyger ur hålet och kablarna som var klippta/tvinnade och isolerade med vanlig hushålls-tejp sprakade så vackert och sköt lite säkringar... killen hade lite att förklara sen... :) )

ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: ons 28 dec 2011, 13:38
av Ravi
Tycker klipp alternativet är skit ha ha

Re: ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: ons 28 dec 2011, 14:00
av 2444ever
Har editerat i mitt första inlägg nu om det är fler som läser slarvigt ha ha

ISO kontakter till Bilstereo?

Postat: ons 28 dec 2011, 17:53
av Ravi
Ha ha bara sa det ha ha