Sida 1 av 3
V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: ons 12 okt 2011, 22:34
av e5frog
Har skrap på vänster bak när jag bromsar sedan jag var ute med bilen senast så jag behöver fixa detta i helgen, tidigare har det varit lite skrap som har försvunnit efter att man bromsat hårt ett par gånger - antog att det var rost och/eller smuts på skivorna. Jag förmodar att det är utslitet belägg på en kloss, har ju råkat ut för detta tidigare med en annan bil - har inte tittat efter exakt.
Var det inte något jox med att skruva tillbaks något för handbromsen när man behöver byta klossar bak på V40.
Någon som gjort detta själv, någon som tagit några bilder på detta eventuellt knepiga?
Vet inte om jag kan/orkar pilla med det själv, har bytt både backar och klossar på 240, 740, 760 och ett par andra bilmärken, det har aldrig varit några problem. Har inte riktigt råd att köpa reparationshandbok just nu. Man undrar om det inte är någon som orkat göra pdf:er av sådana?
Funderar på om jag ska fixa det själv eller köpa grejorna och lämna till den lokale hobby-bil-lagar-gubben som har lite bättre lagmöjligher.
Tacksam för hjälp.
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: tor 13 okt 2011, 08:04
av rudarmy
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: tor 13 okt 2011, 13:22
av e5frog
Nja, vet inte om det var det jag var ute efter, kolven borde man väl bara kunna trycka in, eller?
Vet att jag läst någonstans där en kille skrev att han klarat sig fint utan några specialverktyg.
Det finns säkert specialverktyg man kan köpa bara för att montera nya torkarblad, men frågan är om det behövs.
Undrar om det är något särskilt här eftersom väl handbromsen går på samma belägg, inte separata backar för trumbroms som på t.ex. 740.
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: tor 13 okt 2011, 13:31
av e5frog
Hittade tråden...
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic.php?f=18&t=7699
Det får la bli ett sånt där verktyg då, man förstår säkert hur bra det är när man sitter där med grejorna framför sig.
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: sön 16 okt 2011, 00:56
av Uninium
Det ska även gå med verktyget som man byter skiva med på en vinkelslip,men jag har själv inte provat det då jag har biltemas verktyg.
Har även skickat ett PM till dig :)
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: sön 16 okt 2011, 02:13
av e5frog
OK, köpte grejorna tidigare idag, ett annat tips var en låsringstång, sån hade jag redan, synd att man lagt 129 spänn på det i onödan.
Men men, det kanske underlättar med specialverktyg, sparar kanske ett sår på knogen eller fem-tio minuter.
Kanske man kan kränga det här för en hundralapp sen.
Tackar så mycket för PM, all hjälp är välkommen.
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: sön 16 okt 2011, 20:32
av e5frog
Då var det gjort, puh.
Man upptäcker så klart fler saker man behöver åtgärda.

Hade problem med att styrpinnarna rostat fast på vänster sida, ett mindre helvete att få loss... det var också anledningen att belägget var nerslitet till plåten - det är bara den som jobbat.
Hade trasig damask på den ena men det är väl rosten där damasken sitter som gjort att fukt krupit sig in.
Det var lite knepigt att få dit verktyget till kolven när den hade kommit så långt ut, fick skruva utan att ha fusk-belägget på, sen fick man peta lite på gummit efter en stund så vecken hamnade rätt. Det gick ganska smidigt förutom styrpinnarna - får köpa ett kit från Mekonomen eller något sådant.
Hade något skumt gnissel på vänster sida när jag snurrade på bromsskivan, tror att det kan vara hjullagret också kanske, sitter väl inte så mycket annat där som kan gnissla när man snurrar på skivan?
Intressant att det går in någon ledning där bakom och det står små metallflisor i ett mönster som om det satt en magnet under, något för ABS:en där kanske?
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: mån 17 okt 2011, 18:02
av Tomas88
Ja det borde vara ABS sensorn du menar.
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: sön 23 okt 2011, 21:50
av Sami
Nu kommer tipset lite sent kanske, men kanske till nytta nästa gång? Jag har ett och samma verktyg till alla bromsjobb då bromskolven ska pressas tillbaka. En gängtapp på ca 15 cm med, två muttrar samt några grova brickor på om funkar som mothåll i oket. På V40 måste dessutom kolver roteras tillbaka, så verktyget pressar samtidigt som jag försiktigt vrider bromskolven med en rörtång. Vrider ett kvarts varv, spänner kolvpressverktyget, vrider igen osv. Funkar utmärkt.
Re: V40 -00, byta bromsbelägg/bromsklossar bak?
Postat: sön 23 okt 2011, 22:01
av e5frog
Kolvarna var egentligen inget stort problem med Biltema-verktyget även om passformen kunde varit bättre. Runda stift i trapetsoid-formade gropar gav inget supergrepp precis. Det går att skruva in de med en långspetsad tång med om man skulle vara tvungen.
Det var värre med styrpinnarna, borde egentligen tagit loss och smörjt de på den sidan som inte krånglade också...