Sida 1 av 1
Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: lör 25 dec 2010, 19:06
av kire1111
Tänkte hör om bilen sysslar med något normal. Hänt 2 gånger nu vid start att tomgången rusar upp till 2000 varv, är där uppe 10 sec sen ner till normal tomgång, hände vid kallstart båda gångerna. Ska det vara så ?
Bilen som håller på är en volvo s40 98 2,0
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: lör 25 dec 2010, 20:44
av andreas88
hej det är fullkomligt normalt och inget och oroa sig för. den gör det för att katten och lambdan fortare ska komma upp i rätt arbetstemp, för katten renar inte när den är kall.
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: lör 25 dec 2010, 22:23
av juste
Nej, så gör inte min. När den är kall ligger tomgångsvarvet på 1200rpm sen sjunker den efterhand som den blir varm till 700rpm. Allt annat "väljer jag själv".
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: lör 25 dec 2010, 23:14
av andreas88
det kan säkerligen skilja lite mellan motor och år på hur de beter sig, men i och med att den går ner igen efter en stund så låter det enligt mig helt okej. men du kan ju göra som så att du smörjer upp tomgångsmotorn, ifall den hänger sig, men i och med att tomgången går ner så funkar den
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: lör 25 dec 2010, 23:53
av ExCeed
tror det är normalt, min går på 1800 varv i ca 10-20 sekunder och sjunker sen till 1200. när den sen är varm puttar den på i runt 800. har en v50 -04
Sent from my HTC Hero using Tapatalk
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: sön 26 dec 2010, 07:40
av kire1111
Haft bilen i 4 år, aldrig gjort så tidigare vintrar ju. Förr vintern var det betydligt kallare inte håll den på så då.
Sen lägger man i växel när det händer så drar bilen iväg med en jävla fart, gasar iväg i en jävla fart när varvräknaren drar upp själv till 2000 varv kan jag säga. Händer ca 10-15 sec sen går den ner på normala. Är ju mer som att gasen hänger sig, inte är det normalt heller ?:-/
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: sön 26 dec 2010, 19:17
av metalHJ
Nej jag själv skulle inte vilja påstå att det är normalt om tomgången rusar upp till 2000 rpm direkt efter start vid kall motor... Att den är högre än vid varm motor är helt normalt, men 2000 är lite häftigt. En kall motor mår definitivt inget bra av mycket varv! Min egna 2.0T -01 landar någonstans kring 1.200 rpm vid kallstart, när den går som den ska. Just nu har jag andra problem med motorstyrningen som även gör att tomgången kan skjuta upp rätt högt vid kallstart, och detta är inte normalt för min bil.
Du har inte märkt av något annat som skiljer sig från hur motorn gick innan? Är det så här vid VARJE kallstart eller händer det bara ibland?
Re: Hög tomgång direkt efter kallstart, normalt ?
Postat: sön 26 dec 2010, 20:58
av kire1111
Hände en gång förra veckan och nu igår, gått nån vecka i mellan gångerna. Annars går motorn bra inga konstigheter. Så detta händer ibland å då är det inte nomalt tänker jag. Tänker samma sak inte fan kan det vara bra för en kall motor att dra iväg så, oljan har inte hunnit sprida sig till alla delar. Kan kylan göra så att gasen hänger sig på nått sätt?