Sida 1 av 1

Byten av filter

Postat: ons 04 aug 2010, 22:20
av tw1x
Tänkte göra en liten "service" på min bil.

Har bytt bränslepumpen nu, och undrar hur många filter det finns som är bränslerelaterat. För har fått info om att det finns flera och har sett på volvo att det finns flera olika soppafilter, kanske dock är till nyare bilar?

Så, hur många bränslefilter finns det? Och vad för andra filter finns det att byta? Har läst lite i min reparationshandbok men blir osäker. Tänkte att det är lika bra att byta alla (de flesta iaf som kan vara värt) filter i bilen.

Sen, vad är tryckpump för något? Har det med bränslet att göra?

Re: Byten av filter

Postat: tor 05 aug 2010, 09:55
av Grovsnus
Nu vet jag inte svaret på din fråga men börja alltid vilken modell du har inkl. årsmodell, hjälper oftast då S/V40 har upp och nedgraderats genom åren. ;-//

Re: Byten av filter

Postat: tor 05 aug 2010, 14:16
av tw1x
Grovsnus skrev:Nu vet jag inte svaret på din fråga men börja alltid vilken modell du har inkl. årsmodell, hjälper oftast då S/V40 har upp och nedgraderats genom åren. ;-//

My bad

Volvo 40 t4 -99

Re: Byten av filter

Postat: tor 05 aug 2010, 15:28
av tw1x
Filterinsats olja
Filterinsats bränsle
Multifilter med AC (pollen)
Filterinsats luft

Är det dessa?