Sida 1 av 1

Urdåliga bromsar + ej fungerande handbroms?

Postat: lör 31 jul 2010, 03:21
av MRK
Som topic lyder.

Har tyckt att min bromspedal varit svampig så har luftat den x2 med bra resultat som varar inte allt för länge.
Om motorn ej är igång och man trycker på bromsen så är den perfekt stum men så fort jag vrider om nyckeln så sjunker den typ i botten?

Även när man kör så går det att stanna bilen men man får trycka överdrivet mycket på bromsen? Skivor och belägg är fräsha förövrigt!

Handbromsen är ett annat problem, jag kan i princip dra upp den när jag rullar sakta utan att någonting ens händer?
Byte höger bakok i vintras men problemen har fortsatt.

Tacksam för hjälp!

Re: Urdåliga bromsar + ej fungerande handbroms?

Postat: lör 31 jul 2010, 11:39
av Kojje
bromscylinder eller bromsservo

Re: Urdåliga bromsar + ej fungerande handbroms?

Postat: lör 31 jul 2010, 12:02
av Fisch
Kolla så att handbromsarmarna går hela vägen tillbaka, det är ganska vanligt att de inte gör det. När du trär på oken ska de sitta riktigt tajt, så pass att du får slå ner oken över beläggen.

Re: Urdåliga bromsar + ej fungerande handbroms?

Postat: lör 31 jul 2010, 13:41
av gnestakalle
Hur länge sen är det du bytte bromsvätska? Bromsvätska åldras och samlar vatten som försämrar egenskaperna.

Mvh GK