Sida 1 av 1
Hur få loss ABS-givare fram S40 2,0t -99??
Postat: sön 04 jul 2010, 17:12
av dannes40t
Som rubriken lyder.. Framhjulsgivaren(ABS:en) i hjulspindeln verkar ha rostat fast stenhårt. Går inte att rubba. Någon som har en bra lösning på att få bort den på ett smidigt sätt... Ifall den går av eller spricker, vad gör man då??? (Den har redan spruckit lite i plasten..)
Re: Hur få loss ABS-givare fram S40 2,0t -99??
Postat: sön 04 jul 2010, 18:21
av Uninium
Om du ska byta ut den mot en ny,ta ett stämjärn och knacka in mellan hjulspindel/sensor.
Gjorde så på en volvo 850 jag hade som en givare hade fastnat på,och den lossnade så fint.
Lite 5-56 gör susen också..
Re: Hur få loss ABS-givare fram S40 2,0t -99??
Postat: sön 04 jul 2010, 18:58
av dannes40t
Har skrapat och sprayat rostlösare om och om igen och bänt med kniv och stämjärn. Till slut trodde jag att den lossa, men den gick av en bit nere i hålet. :???:
Så vad gör man nu? vill nämligen lossa hela drivaxeln och byta den yttre drivknutsdamasken som gått av på höger fram.
Hur får jag bort hjulspindeln från drivaxeln på ett smidigt sätt???
Re: Hur få loss ABS-givare fram S40 2,0t -99??
Postat: tis 13 jul 2010, 20:56
av pipen
Släpper på mitten bulten storlek 32mm eller 34mm. Sen släpper du på 2st bultar som håller stötdämparen från spindeln sen går det om man viker undan spindeln att få ut drivaxeln. Väldigt tajt men går :D
Re: Hur få loss ABS-givare fram S40 2,0t -99?? *fixat*
Postat: ons 14 jul 2010, 01:06
av dannes40t
Svarar på min egen fråga. Fick inhandla en ny hjulspindel på skroten för 800:- med tillhörande ABS-givare.
Dum som jag varså skulle jag aldrig börjat bråka med givaren utan istälet monterat av givaren från hjulhuset så att den följt med hjulspindeln. Aldrig någonsin hade jag fått loss den gamla från Spindeln, satt totalgjuten..förstår att de begagnade hjulspindlarna säljs med givarna kvar i godset. Blev lite "lurad" av Haynes boken där det stod att man skulle montera av dom. Hoppas ingen behöver göra samma misstag. :???:
Re: Hur få loss ABS-givare fram S40 2,0t -99??
Postat: mån 13 sep 2010, 23:18
av stagesix
hmm.. stod precis och gjorde samma sak som dig -.- min har inte lossnat än dock, och det ser inte ut som om den är påväg o göra det heller :s. Men då lämnar jag den och tar isär kontakten istället ;)
Tack för tipset! och riktigt bra att du svarade ppå din egen fråga :lol:
/stagesix