Sida 1 av 1
Smält ljusreglage
Postat: ons 05 maj 2010, 23:14
av nykilspojken
Jag har en s40 -97, 1,8 liter. Mina halvljus slutade fungera bara hux flux, och när jag kollade reglaget till vänster om ratten (vid fläkt-utblåset) upptäckte jag att en kabel orsakat väldigt mycket värme och smält en del av kontakten samt dosan. Jag kan köpa nya grejer o fixa ihop det, men finns risken att det smälter igen? Vad kan det vara för fel?
Tacksam för svar :)
Re: Smält ljusreglage
Postat: sön 09 maj 2010, 19:09
av Finell
Det händer att det blir så där, har man för starka lampor (t.ex 100w) eller extraljus kan det förstås påverka.
Re: Smält ljusreglage
Postat: ons 12 maj 2010, 17:59
av leiwi
Det du beskriver inträffar när det är dålig kontakt mellan två kopplingspunkter , dålig anliggning mellan punkterna skapar varmgång och med de skador som du beskriver .
Givetvis ökar risken för detta om en större ström passerar kontakterna som Finell skriver , men huvudorsaken är nog "glappkontakt"