Sida 1 av 1

Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: lör 06 mar 2010, 22:55
av V40
Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan eller ej? Jag har varit inne på Volvo och bett dom slå i datorn, men dom kunde ej svara på ifall jag har det eller ej.

Min bil är en Volvo V40 2,0 96 b.

Var kan jag kontrollera detta? Ser jag på något sätt på instrumentbrädan ifall jag har airbag på passagerarsidan? Vad jag kan se så är min instrumentbräda helt solid och utan någon form av lucka för airbag. Kan man se någon beteckning i papprena, i dörren? Det står airbag längst ner på framrutan på båda sidor. Visar detta att det är airbag innanför rutan på båda sidor eller bara att bilen är utrustad med airbag?

Anledningen att jag måste veta detta är att jag annars ska montera en bakåtvänd bilbarnstol i framsätet. Och det är ju väldigt viktigt att veta säkert innan man sätter in stolen där!

vänligen
// Jonathan

Re: Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: lör 06 mar 2010, 23:02
av eccy243
Om du har airbag på passagerarsidan så ÄR DET ingjutet texten: SRS-AIRBAG. -I plasten på instrumentpanelen ovanför handskfacket. Finns ingen text där, så har du ingen.

Re: Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: sön 07 mar 2010, 11:58
av V40
Tack för ditt svar. Jag kan inte hitta någon text på instrumentpanelen, så då borde det ju vara lugnt.
Ni som har airbag i er V40. Har ni någon form av lucka i instrumentpanelen eller är hela panelen solid?

// V40

Re: Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: sön 07 mar 2010, 12:30
av vetten
Jag har inte heller någon text på min V40-98 däremot så sitter det klisterlappar i dörrkarmarna som påtalar att det finns kuddar.

Re: Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: sön 07 mar 2010, 18:03
av V40
Jaha då blev jag osäker igen. Får kolla i dörren också nu när jag fått olika bud på vad som gäller.

Re: Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: mån 08 mar 2010, 12:18
av juste
Sidokrock-kuddar finns i sidan på stolens ryggstöd på en del modeller. Jag har i min V40 -00 1,8 . Har aldrig hört någon varning om att denna skulle kunna påverka barnstol i framsätet. Det enda var att man inte fritt kunde välja överdragsklädsel.

Re: Hur vet jag säkert ifall jag har airbag på passagerarsidan?

Postat: tis 09 mar 2010, 12:35
av mattiasg
står det inte i registreringsbeviset om bilen är utrustad med airbag på passagerarplats?
Utan stansning på panelen har du det troligtvis inte. De andra dekalerna är säkert för SIPS-bagen och en sådan påverkar inte bakåtvända barnstolar.

Vidare så är det ingen lucka för airbag, barken på förarsida eller passagerarsida. panelen spricker upp vid explosion på liknande sätt som när ratten spricker.