Sida 1 av 1

Byte bromsbelägg bak

Postat: sön 31 jan 2010, 14:43
av Spawn
Finns det slitvarning för bromsbeläggen på v40 1.8 02. Märkte att mina bromsbelägg bak är mycket risiga.

Vad jag har förstått finns det två varianter en inkl. slitvarningskontakt på skruvat samt vissa utan ex biltema. Råkar vara så att grannen har bromsbelägg liggande från biltema till v40 men dessa saknar slitvarning. Kan man använda dessa utan att behöva kortsluta något.

Om man nu har varnare hur kassa skall beläggen bli innan den säger ifrån.

Re: Byte bromsbelägg bak

Postat: sön 31 jan 2010, 22:50
av CarMan
det har aldrig funnits slitvarning på din bilmodell

Re: Byte bromsbelägg bak

Postat: mån 01 feb 2010, 12:50
av Tomas88
Är du säker CarMan?
Jag har för mig att jag sett någon extra metallbit på mina belägg. Eller har jag fått fel för mig? Eller skiljer det mellan motoralternativ?
.
.
.
:oops: Läste nu att det var en slitvaningskontakt som nämndes. Nej det har jag aldrig sett på min heller.

Re: Byte bromsbelägg bak

Postat: tis 02 feb 2010, 13:34
av gaggi77
Hahaha mina bromsbelägg bak slets helt, det började ta metall mot metall . Men inga lampor tändes trots att där fannas såna små extra metallbitar. S40 2,0T '04

Re: Byte bromsbelägg bak

Postat: lör 13 feb 2010, 11:04
av Jocke71
Metallbiten som finns på belägget är till för att skrapa mot skivan innan belägget är helt slut, då man hör detta ljud så byter man belägg och räddar skivan. Är inte kopplat till några lampor utan är helt mekaniskt. Funkar bra med klossar utan denna metallbit men då får man ingen förvarning när dom är slut. Men beläggen kollas ju på service så man vet skicket på dom.

Re: Byte bromsbelägg bak

Postat: lör 13 feb 2010, 19:42
av volvo51
Om man servar bilen(inkl. bromsar)regelbundet så slipper man detta och många andra problem.

Re: Byte bromsbelägg bak

Postat: lör 20 feb 2010, 10:33
av Spawn
Tack för alla svar. Då får det bli granens belägg när vintern släpper greppet när nu det blir.