Sida 1 av 1

Ojämn, skakande gång, orkselös motor 2,0 modellår 96

Postat: lör 02 jan 2010, 00:04
av Blåögd
Volvo 2,0i -96 har motorproblem med ojämn låg tomgång,skakande/vibrerande, motorsvag, kommer en konstig lukt bränt gummi/olja. Problemet finns inte när motorn är kall utan kommer en bra stund efter att den är varm, kan komma lite när som helst. Men har det väl kommit så försvinner det först när den är kall och kallstartas. Skall tilllägas att det är ca 10-grader. Har kollat stift och sprayat stargas i luftburk och på slangar och fyllt i injekt,cleaner, allt verkar ok. Tips????

Re: Ojämn, skakande gång, orkselös motor

Postat: lör 02 jan 2010, 11:48
av vetten
Kan vara en igensatt katalysator (slut) om du kommer åt under så testa att skaka på det, om det skramlar om den så är den antagligen slut.

Re: Ojämn, skakande gång, orkselös motor

Postat: lör 02 jan 2010, 15:03
av Blåögd
Jäpp, skiten kom igen när jag var ute och körde, stannade och kollade under,slutet på katten var glödrött ca en dc,meter. Byter katten imorgon. Tack för tipset.

Re: Ojämn, skakande gång, orkselös motor

Postat: ons 06 jan 2010, 13:55
av Tomas88
Antar att det är en S/V40 du har.
Lägger i alla fall till vilken motor du har i rubriken. (2,0... 2,0i finns ingen som heter)
http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 18&t=27458