Sida 1 av 1
Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: sön 13 sep 2009, 15:27
av tompa76
Hej!
Jag undrar om det är någon mer som har ett ganska högt tjutande eller surrande från Bensinpumpen. Det verkar vara så hela tiden bilen går.. Jag satt i ett nytt bensinfilter det gamla var väldigt gammal verkar de som . Kom svart bensin ur det när jag tog loss det.. Men som sagt det ända som låter som är onormalt vad jag tycker är att det låter ganska mkt från bensin filtret och till Bensinpumpen.. Ganska irriterande. nån mer som har samma problem?? /Tompa
Jag kör Volvo V40 2.0 Turbo -98
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: sön 13 sep 2009, 21:38
av Uninium
Var lika på min s40 2.0T som jag hade,trodde att pumpen höll på att kasta in handduken men så var det icke.Det var arbetsljudet som är normalt på dessa kärror.
Men minns jag inte fel så är nya pumparna tystare(fasII) men är inte helt 100.
Kolla in på:
http://www.x40nordic.com/
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: sön 13 sep 2009, 21:40
av tompa76
Tack Unlock . skønt att de inte bara jag då-... :D
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: mån 14 sep 2009, 00:41
av s40mannen
Jag har samma ljud på min Fas II. Det tjuter från att jag startar tills att jag stänger av motorn. Och det kommer bakifrån. Det hörs väldigt tydligt om man står utanför. Lite smått irriterande men men.
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: mån 14 sep 2009, 20:45
av tompa76
Ja irriterande! Ær de pumpen går de fixa .Nån som vet ?? Så du har på din Fas 2 ? Hmm. Ska de vara så? :shock:
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: mån 14 sep 2009, 22:01
av Tomas88
Har en fas II.
Visst låter det. Men i bilen tycker jag inte det är störande.
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: tis 12 okt 2010, 20:54
av SEVET
Hände i helgen att min dotter fick startproblem med sin bil.
När hon vred om nyckeln, så hörde man bensinpumpen startade och den stannade efter någon sekund. Därefter startades motorn och gick bara någon sekund för att sedan stanna igen. Bensinpumpen gick hela tiden sedan motorn stannat. Efter ett tiotal försök så starta motorn äntligen. När motorn går så hörs detta vinande ljud från pumpen. Har ej tidigare reflekterat att detta ljud hörts.
Kan det vara så att bensinpumpen styrs via ett relä och detta börjar krångla? Hade samma problem en gång i tiden med en gammal Audi 100.
Finns det någonstans elschema för V40-modellen?
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: ons 13 okt 2010, 19:28
av Spannen
Har precis samma "problem" med min T4 -00 och tänkte faktiskt precis skapa en tråd om det men hittade denna!
Min pump låter också ganska högt, men inte jätte jämnt och fint som jag har läst att det ska vara.
Låter lite mer "oeeeeeeeeeeee oeeeeeeeeeeee oeeeeeeee oeeeeeeeeee", alltså pendlar lite mellan två olika frekvenser. Spontant känns det o-bra :o
Re: Tjutande ljud från bensinpumpen?
Postat: tis 19 okt 2010, 21:14
av Tomas88
Verkar ju troligt att pumpen är trasig.