Sida 1 av 1

FAN! Problem! Kamrem

Postat: fre 14 aug 2009, 17:00
av Mattias_667
Hade bort vevhus kåpan (för motorn läkte olja där.) När jag skulle motnera
locket så flög kamaxlen upp ! och jag var tvungen att ta bort kamremen för att
få dit det.

Men ! nu har jag satt dit allt, och kamaxlarna ligger troligen i olika lägen och jag har inte
markerat upp något, utan kamrem.


Hur hittar jag rätt inställningar för kamremen ? (glömde markera upp och kamaxlarna har troligen
flyttat på sig! Fan!)

Tacksam för hjälp!

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: fre 14 aug 2009, 18:23
av klacken
Det finns märkningar på kamaxlarna och vevaxeln(ska vara rakt uppåt).Vilken motor/årsmodell :?:

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: fre 14 aug 2009, 19:11
av vetten
Och hur kunde kamaxeln "flyga upp" hade skruvarna lossnat eller vadå för den ska ju inte bara kunna hoppa loss.

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: fre 14 aug 2009, 19:19
av CarMan
vetten skrev:Och hur kunde kamaxeln "flyga upp" hade skruvarna lossnat eller vadå för den ska ju inte bara kunna hoppa loss.

Jag tror han har tagit bort kamremen från vevaxeln, utan att nolla motorn. (då brukar kamaxlarna vridasig & hoppar givetvis et flertal kugar på remen)

bar att ta reda på hur motorn nollas o återmontera.

det fins markeringar på alla kughjulen

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: fre 14 aug 2009, 23:37
av vetten
Du har säkert rätt CarMan ?:-/ Men jag kan ändå inte fatta att en av kamaxlarna "hoppar" upp som han skriver??!!??!! För i min värld så är kamaxeln fastskruvad på flera ställen och ska inte kunna "Hoppa" upp bara för att man tar av kåpan, den måste ju vara lös någonstans om det inte är som "CarMan" skriver. Men du måste hur som helst börja från början och nolla som "CarMan" skriver för annars så kommer du att få "ventilsallad" :-O)

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: lör 15 aug 2009, 12:09
av CarMan
kamaxeln sitter fast, men avgas kaman har snurrat, så det är kamremen som hoppat några kuggar.

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: lör 15 aug 2009, 19:04
av Mattias_667
Båda kamaxlarna är klämda mellan toppen och ventilkåpan. så när jag lyfte ventilkåpan så reste sig kamaxlarna. de hoppade inte ur fören jag skulle montera ventilkåpan efter att fixat pakningen. har gjort det ¨på en opel omega innan, och då satt kamaxlarna fastskruvade. Men på min v40 2.0T -98 satt de alltså klämda.
Tackar för hjälpen! Blev riktigt svättig när jag trodde att jag skulle få lägga ner dyra pengar på bilen. har köpt kamrem på biltema och ska börja montera i morgon =) (goodyeer).

Tack ännu en gång =)

Re: FAN! Problem! Kamrem

Postat: lör 15 aug 2009, 21:03
av CarMan
OK, du mena ventilkåpen.
jag tror det är ett specialverkty för monteringen