Sida 1 av 1

Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: tor 14 maj 2009, 22:09
av trafe
Är det så att auto funktionen på fönsterhissen på förarsidan endast fungerar på öppning, min funkar inte på stängning utan jag måste hålla in knappen manuellt. :-O)

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: tor 14 maj 2009, 22:38
av Tomas88
Nämen fy fasen vad jobbigt. Så kan du ju inte ha det :wink: :lol:
Ha ha. Skojar bara lite med dig. Blir lite osäker på hur det är på min bil. Ska kolla i morgon om jag kommer ihåg.

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: tor 14 maj 2009, 22:47
av trafe
jo, jag vet... det är skit jobbigt att hålla in knappen... men på andra bilar jag har haft så funkar det åt båda hållen. iom att detta är min första volvo så kanske inte denna finess finns. :D

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: fre 15 maj 2009, 07:44
av juste
Min funkar bara på öppning.
/peterj

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: fre 15 maj 2009, 13:17
av s40mannen
På min S40 -03a så får jag köra manuellt både när jag stänger och öppnar. Automatfunktionen fungerar alltså inte. :???:

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: fre 15 maj 2009, 22:05
av juste
För att automatikfunktionen skall fungera så måste man trycka och släppa igen efter en väldigt kort stund (gissar att det är mindre än 0,5sek på min). Om man håller inne aningen för länge så fungerar den som en manuell knapp, dvs den stannar direkt när du släpper knappen.
/peterj

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: fre 15 maj 2009, 22:44
av Tomas88
Jasså detta kände jag inte till. Måste jag testa. Du menar slltså att man även kan köra upp rutan på detta viset.
För på min har jag fått för mig att det bara funkar ner.

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: lör 16 maj 2009, 07:55
av juste
Nej, på min finns det bara automatik vid öppning. Var kanske lite oklar där. Jag menar att om man håller knappen inne för lång tid, så funkar inte automatiken. Gissar att en automatisk Stängningsfunktion kan räknas som farlig om man skulle ha armen eller huvudet utanför och av misstag komma åt stängningsknappen så att automatiken tar över. Då kan man få "problem". Men det är min egen teori.

Re: Fönsterhiss vänster fram S40 -03

Postat: lör 16 maj 2009, 19:04
av Tomas88
Jo tror nog det är så som du säger juste.
En Volvo ska ju vara säker. :wink:

Svaret till Trådskaparen är alltså. Det är inget fel på din bil. Automatiken fungerar endast vid öppning.