Sida 1 av 2
Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: sön 01 mar 2009, 15:10
av MooF
Jag var på väg att hälsa på släkten idag och hann ungefär en halv mil innan min snus behövde avlägsnas från min mun så jag tryckte ner min knapp för att automatiskt sänka fönstret, när det åkt ner till en lagom nivå så tryckte jag återigen på knappen för att fönstret skulle stanna, utförde min planerade gärning och ryckte lite försiktigt i knappen igen för att fönstret skulle åka upp men ack och ve, det gjorde det inte. så nu står fönstret där på mitten och åker varken upp eller ner, tänkte kolla om någon har nån fundering vad felet kan vara... alla de andra tre fönstren fungerar felfritt så de kan väl int bara vara ett simpelt säkringsbyte som är felet eftersom säkringen går väl till alla 4 fönster?
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: sön 01 mar 2009, 17:14
av Fisch
Plocka bort dörrsidan och kolla om det kommer spänning. Om inte så kolla så att knappen bråkar. Om spänning kommer så är det förmodligen motorn som dött.
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: sön 01 mar 2009, 18:04
av MooF
Man hör hur det som "klickar" när man trycker på knappen så ström finns det, försökte öppna dörrsidan och kolla också men jag vet inte om jag är riktigt grovt inkompetent för jag fick då inte bort den :S
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: mån 02 mar 2009, 13:19
av Fisch
Säker på att det inte är reläet som klickar? Motorn kan förvisso ha fastnat i läget.
Det är enkelt att ta bort dörrsidan. Börja med att plocka bort spegelns panel och hantagets. Bort med gallret för högtalaren. Sitter sedan med två skruv bak i dörren samt fyra på sjävla dörrsidan, en bakom högtalargallret, en vid spegeln, en vid förvaringsfickan och en i armstödsfickan. Tror det inte är så mycket mer än så, förrutom att det är lättast att ta loss dörrsidan i underkant sen helt enkelt lyfta av dörrsidan.
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: mån 02 mar 2009, 14:19
av Tomas88
Vilken årsmodell har du?
Om du vill kan jag lägga upp en bild med högtalargallret borta så du ser hur den sitter fast.
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: tis 03 mar 2009, 10:22
av MooF
aha då kan ja ha missat en skruv innanför högtalargallret för ja va där å pillade också men förgäves

blev så less att jag ringde bilbolaget östersund och hörde om dom kunde kolla upp felet och efter en tusenlapp så sa dom att de va motorn för fönsterhissen som gett upp hoppet om livet, givetvis så räckte det ju inte bara med att byta den utan dom sa att "allt" behövdes bytas ut för en kostnad av 4k :( men fattig som man är så blev han tvungen att lägga ner sin skruvmejsel och jag fick ta med bilen därifrån. klarar man av att byta "allt" själv tror ni eller är det som på audi att när man tagit bort dörrsidan så sitter de en stor rackarns plåt ivägen?
Tomas.... det är en 01a
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: tis 03 mar 2009, 14:07
av Fisch
Vet faktiskt inte hur det är på s/v40, om det går att byta ut enbart motorn eller om hela kitet måste bytas. Hur som helst är det inte svårt att göra jobbet. Det sitter med ett gäng små bultar lite här och där som ska lossas. Var noga med att göra fast rutan med exempelvis tejp så den inte drar i backen när du kopplar loss den från armarna. SItter det isolering på dörren så var försiktig så den inte går sönder, gör den det så ska du väl helst köpa en ny.
Personligen hade jag aldrig låtit verkstaden göra det för det priset. Måste hela allt bytas så köp ett kit på skroten och gör en egen McGyver-lösning :D
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: ons 04 mar 2009, 11:40
av MooF
Fisch skrev:Personligen hade jag aldrig låtit verkstaden göra det för det priset. Måste hela allt bytas så köp ett kit på skroten och gör en egen McGyver-lösning :D
Ne jag lät bara verkstan kolla upp allt som var fel å lät dom tala om för mej vad som skulle fixas men när han sa priset (2000:- för motor och tillbehör och 2000:- för jobbet) så ringde jag skroten och skulle få en för 800 samt lite rabatt för att mitt jobb har lite smårabatter där

så nu blir det spännande och se om jag kan lösa problemet själv eller om jag måste tillbaka till verkstan med svansen mellan benen å säga åt dom å fixa skiten

tänkte dock skaffa mej lite extra hjälp utöver er trevliga själar och införskaffa mej en reparationshandbok också

Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: ons 04 mar 2009, 12:18
av Tomas88
Du sa inte om du ville ha någon bild eller inte men här kommer en i alla fall
Verkar bara som att det är en skruv bakom gallret.
Re: Fönsterhissar V40 2.0T
Postat: ons 04 mar 2009, 20:13
av MooF
Tomas88 skrev:Du sa inte om du ville ha någon bild eller inte men här kommer en i alla fall
Verkar bara som att det är en skruv bakom gallret.
Tack, glömde bort att svara på den biten
Men jag tog bort den skruven också men dörrsidan satt fast ändå, ska den lyftas rakt uppåt eller ska den dras utåt, neråt eller mosas med hammare?
