Sida 1 av 1

Klonkande ljud i framvagn

Postat: ons 11 feb 2009, 19:19
av pacman
Hej,

Har läst några trådar om klonkande ljud i framvagn där förslaget på orsak kan vara spindelleder, drivknutar, uttorkade damasker osv. Missljudet kommer vid långsam hastighet över öjämnheter eller kullersten.

Ska så klart åtgärda det men funderar om jag kan åka till fjällen t.o.r från Stockholm innan eller om det kan vara ett problem som måste fixas omgående.

Modellen är för övrigt en V40 2,0T -01

Tack på förhand // Rikard

Re: Klonkande ljud i framvagn

Postat: tor 12 feb 2009, 11:48
av kire1111
Om du ska våga åka på långresa. Beror nog på hur länge det har klånkat och fört oväsen. Är det utsliten drivknut och du kört länge med den så kan ju det finnas risk att den rasar ihopp under resan. lika är det med spindelleder men där ska det nog ha gått väldigt långt om de rasar sönder. Jag skulle nog åka till en bilmeck och kolla upp viktiga detaljer i allafall drivknutar hjullager det handlar ju inte bara om förstörd resa utan även eran och andras trafikanters säkerhet.