Sida 1 av 1

Lackskydd/Rostbehandling V40

Postat: fre 02 jan 2009, 02:27
av Guligan
Har funderat en tid på att sälja vår andrabil, en V40 2,0T Trophy -03. Lack röd solid.
Med tanke på beg.prisutveckling m.m. så lutar det åt att vi behåller bilen ett flertal år till. Den har endast rullat 6.000 mil och vi kör den runt 400 mil per år. Den står mycket i kallgarage.

Jag har nu sett en liten rostfläck längst ner höger kant på bakluckan och bilen är i allmänt behov av utvändig polering samt att det finns otäcka märken efter garagedomkraften under bilen efter hjulskiften (mitt fel...) :(

Funderar därför på följande:
Underredsbehandling i rostskyddssyfte, behövs det på V40?
Är det bråttom att åtgärda rostfläcken på bakluckan?
Hur smart är det att investera i ett ytlackskydd på en 6 år gammal bil?

Re: Lackskydd/Rostbehandling V40

Postat: fre 02 jan 2009, 21:11
av Tomas88
Ju fortare du åtgärdar desto bättre. Kanske inte helt lätt på vintern om man inte har en uppvärmd plats att vara på. Men så fort så möjligt.
Kör man mycket på saltade vägar är det nog inte fel att ge lite extra underredsmassa på de mest utsatta ställena. Har själv gjort så, och även sprutat hålrumsskydd i dörrar och balkar mm. S/V 40 är väl inte heller kända för att ha det allra bästa rostskyddet om man jämför med övriga Volvobilar.

Re: Lackskydd/Rostbehandling V40

Postat: lör 03 jan 2009, 23:48
av Guligan
Jag lämnar in bilen till en firma, har inte tiden att hålla på med bilarna så mycket. Min huvudfundering var väl egentligen om det är en bra investering att lägga dessa tusenlappar på rostskyddsbehandling. Hade det varit en S60/V70N/S80 så hade jag nog känt mig säkrare på rostskyddet.

Re: Lackskydd/Rostbehandling V40

Postat: lör 03 jan 2009, 23:58
av Tomas88
Okej, vad kostar det att lämna in då?