Sida 1 av 1
Digitala hastighetsmätren trasig?
Postat: mån 06 okt 2008, 14:17
av Steniz
Tja Jag har en T4-00 Som den digitala hastighetsmätaren slutat fungera på. När man kör så visar den bara några streck---. Vet nån om det är ett lätt fel eller är det något dyrt och invecklat? Inte för att jag behöver den men när den nu en gång finns vore det ju skoj om den funkade. Köpte bilen i juni och den har fan inte gjort nåt annat än krånglat. Hade Honda förut tror snart jag ska byta tillbaka till en :roll:
Re: Digitala hastighetsmätren trasig?
Postat: mån 06 okt 2008, 14:32
av Brainy
Digital hastighetsmätare!!??? :shock:
Vad har jag nu missat? Var det tillval? Vart sitter den?
Re: Digitala hastighetsmätren trasig?
Postat: mån 06 okt 2008, 23:57
av Demppa
Du menar vel ändå medelhastigheten i kördatorn? för någon digital hastighetsmätare har jag aldrig hört talas om till X40 ? :shock:
Re: Digitala hastighetsmätren trasig?
Postat: tor 06 nov 2008, 22:22
av Steniz
Ja alltså när ja köpte bilen så när ja vred den där ratten med ute temp och medel förbr. och bränsle förbr. längst till vänster visade den digitala displayen i instrumentpanelen hastigheten som jag körde, te.x 87kmh. men nu gör den inte det längre men om man trycker in "set" knappen kan man ändra från 30-140 och sen hörs ett pipande ljud om man kör fortare än det te x. fortar än 90.Det var ju som sagt helt onödigt att se exact hur fort man körde men det var ju kul ibland. men den är den trasig? eller har den ens funnits? har jag bara inbillat mig? har hört att man kan minnas sånt som alldrig har hänt... ?:-/
Re: Digitala hastighetsmätren trasig?
Postat: tor 06 nov 2008, 22:49
av Brainy
Det är inte mätaren för medelhastighet som du sett när färddatorn precis har varit nollställd?