Sida 1 av 1

Volvo V40, 2,0-2001 Tomgången droppar vid varmkörning!

Postat: lör 01 jan 2022, 16:08
av NickeV40R
Hejsan!
Jag är ny medlem här och skulle bli mkt glad och tacksam om jag fick lite råd/ hjälp ang. min Volvo V40.
Tomgången på bilen har senaste tiden droppat ner till 400-500 rpm, pendlar lite oroligt upp och ner vid tomgångskörning.
Ibland stannar bilen vid stoppljus och frikoppling. Problemet uppstår när jag kört 10min och den blir varm. När jag startar och kör korta streckor går den jämt och fint där tomgången ligger stabilt på ca 1000 rpm. Vet inte om det hänger ihop men verkstaden har nyss bytt lamdasond då motorlampan börjat lysa utan anledning. Dock är bilen nyservad där jag bytt stift, tändkablar, bränslefilter av det som e relevant för problemet.
Vad kan detta bero på?

Tack på förhand!
mvh
Nicke

Re: Volvo V40, 2,0-2001 Tomgången droppar vid varmkörning!

Postat: fre 21 jan 2022, 18:13
av sweddan
Det kan vara allt ifrån tomgångsmotorn, luftmassemätaren, läckage på någon slang, skitigt spjäll som inte stänger ordentligt, tps:en etc. Jag skulle börja med att ta loss och göra rent tomgångsmotorn och kolla alla slangar samt spjäll.

Re: Volvo V40, 2,0-2001 Tomgången droppar vid varmkörning!

Postat: tor 03 feb 2022, 16:33
av ove333
Har samma problem stängde av Ac då går den jämt på tomgången så då är frågan vad för fel på Ac delen