Sida 1 av 1
Sidoreflex fel färg
Postat: lör 23 sep 2017, 13:37
av Blixnabb
Har fått nedslag på besiktningen över att sidomarkeringsljusen har fel färg på reflexen...
Besiktningen säger att de måsta vara gula eller inte reflektera alls, ja de verkar reflektera så...
gäller en S40 2004.
Om jag förstår det rätt så är 2004 den enda som hade vita sidoljusen från fabrik, söker jag på bildelsbasen eller på blocket så har nästan alla 2004 vita
och ja det är gula lampor i dem.
Jag hittar inget i dokumentationen på bilen om att någon av de 2 föregående ägarna har bytt dessa, alla andra inköp och servicar är med, en hel pärm.
Någon som vet hur jag går vidare, någon som råkat ut för detta?
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: lör 23 sep 2017, 15:42
av Micce1980
Regeln är väl att de behöver inte finnas men gör de det ska de fungera.?.. Ska nog sitta gula lampor i men kanske har tidigare ägare bytt till fel färg av misstag.
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: lör 23 sep 2017, 17:40
av robinb3rgsten
Är de reflex i ens? Det är väl sidomarkering? Men den kan förstås va kombinerat men då är de ju fel från början för en vit reflex kan inte lysa gult?
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: sön 24 sep 2017, 09:35
av Tilly
Är de ändrade på något sätt? Alltså har någon bytt ut dem mot någon typ av reflex? I så fall så får du ju återställa dem.
Om inte och om lamporna verkligen är orange så är det bara skitsnack. S/V40 av sista årsmodellen har mycket riktigt vita sidomarkeringsljus med orange lampor i och det är inget olagligt i det. Stå på dig och be dem läsa på. OCH glöm inte att kräva tillbaka pengarna för ombesiktningen om detta var det enda du fick ombesiktning på. Du skall inte betala för deras okunskap, det är illa nog att du skall behöva lägga tid på det.
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: sön 24 sep 2017, 20:55
av Blixnabb
Det är gula lampor i dem och de är original, jag tog loss en och kollade mot bildelsbasen och de är identiska med nummer och allt.
Fick inte ombesiktning men en villkorlig 2a, innebär att det måste åtgärdas före nästa bes.
Har skickat in ett klagomail till företaget i fråga och ska se vad de säger, skickade med bilder från min bil samt hänvisningar till bildelsbasen och blocket.
Återkommer i ärendet när jag fått svar ifall någon mer får problem med detta.
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: mån 25 sep 2017, 08:17
av MartinS
Märkligt, det är ju vita med orange lampa som standard. Så besiktas ju alla 2004'or och har alltid gjort.
Vilken pajas till besiktningsman/kvinna.
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: mån 25 sep 2017, 20:22
av Blixnabb
Idag strax efter lunch fick jag ett samtal från den som är teknik ansvarig för stationerna i området.
Han beklagade det inträffade och såg till att ett nytt protokoll med uppgiften om fel färg på reflexerna togs bort, de är godkännda på bilen.
Ett snabbt och bra klargörande synd att det behövdes men all heder åt att det gick snabbt.
För de som googlar tar jag med den här meningen, kan finnas fler som råkar ut för det (såg en blocket annons med samma nedslag)
Reflex 4.8 båda sidor fel färg Volvo S40 V40 2004
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: tis 26 sep 2017, 17:02
av vetten
Var det på Opus som du besiktade dom brukar ju vara extra petiga :twisted:
Re: Sidoreflex fel färg
Postat: lör 30 sep 2017, 22:02
av Blixnabb
vetten skrev:Var det på Opus som du besiktade dom brukar ju vara extra petiga :twisted:
Nej inte Opus
Tror inte vi ska hänga ut dem pga att de tidigare har gjort väldigt bra ifrån sig med mina andra bilar och att det löste sig