Sida 1 av 1
Batteriet dog - inlåst i bilen
Postat: fre 15 maj 2015, 20:36
av siamthai
Är det möjligt? Fungerar det verkligen inte att öppna dörren inifrån om batteriet är slut?
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20797077.ab
Re: Batteriet dog - inlåst i bilen
Postat: fre 15 maj 2015, 21:10
av Psyko
Lite konstigt att bli inlåst i bilen efter att man låst upp den kan jag tycka men bilen har något som heter blockerat låsläge (bll) . Det innebär att om man slår in en ruta kan man inte öppna dörren genom att dra i innerhandtaget. Har aldrig hört talas om någon som lyckats med det denna dam lyckats med. 7 Tim inlåst i bilen är lång tid.
Re: Batteriet dog - inlåst i bilen
Postat: fre 15 maj 2015, 22:57
av svergie2
Hon måste ju upp dörren, då ska bll vara urkopplad..? Kopplas inte in förens 25 sek efter bilen har låst sig.
Re: Batteriet dog - inlåst i bilen
Postat: lör 16 maj 2015, 09:29
av Micce1980
Tänkte det samma men det är väl möjligt. Men en annan hade om det var tvunget att krossa rutan i detta lugna läget tagit sig längst bak i bilen och hämtat hjulmutternyckeln eller tagit loss växelspaksknoppen för att krossa rutan med knoppens undersida, eller kravlat sig till baksätet och tagit en av de bakre nackskydden och drämt stålpinnarna som de sitter i mot rutan. Något av det borde fungera.
Hur som, en rutkrosshammare är aldrig fel att ha tillgänglig i bilen.
Re: Batteriet dog - inlåst i bilen
Postat: lör 16 maj 2015, 10:46
av svergie2
Micce1980 skrev:Tänkte det samma men det är väl möjligt. Men en annan hade om det var tvunget att krossa rutan i detta lugna läget tagit sig längst bak i bilen och hämtat hjulmutternyckeln eller tagit loss växelspaksknoppen för att krossa rutan med knoppens undersida, eller kravlat sig till baksätet och tagit en av de bakre nackskydden och drämt stålpinnarna som de sitter i mot rutan. Något av det borde fungera.
Hur som, en rutkrosshammare är aldrig fel att ha tillgänglig i bilen.
Det var ju smarta knep :)