Sida 1 av 1

Köpråd efterfrågas

Postat: fre 24 apr 2015, 23:37
av Heraldikern
Goddagens, har inte haft något att göra med Volvo tidigare men nu är jag tillbaka i Sverige efter längre vistelse utomlands och är i behov av bil och då begagnade Volvo och Volvo-delar finns överallt i detta land så verkar det som ett självklart val.

Jag har läst på en hel del om vanliga problem och fallgropar som lätt kan göra vad som ser ut att vara en bra affär till en pengafälla och så som det ser ut är mina alternativ antingen x40/x70/80 av tidigare årsmodell med fler delar utbytta och servade under åren och fler mil gångna eller en bil som rullade ut från fabrik ett antal år senare men som då är något dyrare. Med tanke på mina behov så verkar sammantaget en v40/v70 med dragkrok klokaste lösningen.

Min budget är i klassen 10-20,000 riksdaler och jag befinner mig i Skåne, kommer härunder dela med mig av länkar till bilar jag har i åtanke och hade väldigt gärna tagit del av insikter från medlemmarna här i vad som ser attraktivast ut.

http://www.blocket.se/landskrona/Volvo_ ... m?ca=9&w=3
http://www.blocket.se/landskrona/Volvo_ ... m?ca=9&w=3
http://www.blocket.se/vi/59224552.htm

Den sistnämnda här är också den billigaste, en v40 från 98 som gått ~25000 mil och ligger uppe för 12,000, enligt säljaren är det ganska mycket som har investerats i bilen för att se till så att den är i bra skick mekaniskt. Hade det varit värt att titta närmre på denna eller istället ögla den ovanstående som har gått ungefär lika långt men som är fem år yngre? Är förbättringarna som fas 2 introducerade värda så pass mycket? En v70 till hyfast pris har jag även hittat men jag är lite oroad för att en sådan bil kommer dra onödigt mycket bensin.

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 06:58
av ed
Spontant skulle jag aldrig köpa en Fas1..

Bil nr 2 från BK-auto, den blå, ser fin ut. Pruta ner den!

V70 har jag ägt. TRÅKIGARE bil att ratta finner du inte. I jämförelse känns V40 riktigt rapp och fin..nej till V70.

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 14:18
av Heraldikern
Vad var det för motor du hade i V70'n du ägde?

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 14:52
av Micce1980
Den blå verkar vara den trevligaste. Bromsrör är väl en av deras svagheter, sen är det bara att kolla allt som vanligt. Något är säkert på väg att ge upp, det är ju inte en 2012:a med 2000 mil på mätaren. :)

Hade själv en S40 -00 fram till 2013 och den var toppenbra. Bromsrör och bromsslangar fick bytas vid ca 17 00 mil, som väntat. I övrigt så var det enbart slitdelar som byttes samt startmotorn och strålkastarpumpen, lite ytrost fanns även vid skärmarna när den såldes. 2003:an är ju dessutom den näst sista årsmodellen och oftast därmed bättre än iaf fas 1 men det kan ju variera friskt från ett exemplar till ett annat.

V70:n är säkert lite tystare med. V40:n är lite bullrig.

I övrigt så är de fel som dyker upp oftast lätt åtgärdade, vill minnas att jag sett statistik om att S/V40 tillbringade mindre tid på verkstaden än V70n samt att de därmed trots fler besök var billigare att äga.

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 15:17
av Heraldikern
Det som jag är mest mån om är att hitta en bil med bra bromsar som också känns fräsch i koppling och växellåda

Snubblade på en S80 som ligger uppe till mystiskt lågt pris i Kristianstad, tänker ta mig en närmre titt på den nu i veckan

http://www.blocket.se/kristianstad/Volv ... m?ca=9&w=3

Försäkringskostnaderna har jag undersökt också, verkar som årskostnad för helbilsförsäkring ligger run 10,000kr oavsett vilken bil man väljer bland modellåren 98-04

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 17:44
av StefanN
Mystiskt lågt vet jag inte, den har ju gått över 32 000Mil.
10 000:- Det är väl ingen som har mer än trafik på en sån bil?
Sen måste du ha dåliga förutsättningar för försäkringsbolagen, min bil kostar ju lite drygt 6 helförsäkrad om året.

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 18:53
av benka1
Är inte så stor skillnad på trafik o halv försäkring jag betalar 2,800:-/år för min t4-98(halv).

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 19:12
av Heraldikern
Tja, jag är ännu förhållandevis ung så är väl det de diskriminerar för.

Sammantaget verkar det i varje fall som om mina alternativ är antingen bil för 10,000 som är i behov av diverse mindre åtgärder eller 20,000 för en fräsch vagn och rymlig trygghet i att det inte är något som går sönder med direkten.

Hittade däremot en S80 som bara gått 14,000 mil men som dock är i behov av damaskbyte båda fram, görs detta på verkstad så tittar man på en cirkakostnad 2,5-3,500kr så totalkostnaden blir väl ungefär samma som för andra alternativ som gått 10,000 mil mer eller ännu högre.

http://www.blocket.se/helsingborg/Under ... m?ca=9&w=3

Hade detta varit ett realistiskt köp?

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 20:09
av benka1
Verkar såld?

Re: Köpråd efterfrågas

Postat: lör 25 apr 2015, 20:31
av Heraldikern
Ser så ut, tur då att det är en sådan uppsjö Volvo som läggs ut på marknaden så man inte behöver sparka sig själv för att ha missat ett bra köp